Emīlija Džubaka "Ko būvē dzīvnieki"

December 07, 2023  •  Leave a Comment

Emīlija Džubaka

"Ko būvē dzīvnieki" 2023

 

Emilia Dziubak  

"Co budują zwierzęta?" 2020

AAA_7658AAA_7658SK

Poļu ilustratori Emīliju Džubaku latviešu bērni atpazīs no ilustrācijām Pšemislava Vehteroviča grāmatās "Lūdzu, apskauj mani" un "Būt kā Tīģerim". Musmājās ir vairākas grāmatas, kurās viņa sadarbojusies ar rakstnieku Martinu Vidmarku. Taču paralēli sadarbībām ar citiem autoriem, Džubaka raksta un ilustrē arī savas grāmatas- viena no tām izzinošā grāmata par dzīvnieku mājokļiem "Ko būvē dzīvnieki" nupat iznākusi latviski. 

 

Šajā fantastiski skaistajā ilustrētajā izdevumā atradīsi informāciju par dzīvnieku mājokļu un citu konstrukciju veidiem, materiāliem, no kādiem tie tiek būvēti.

Pie katra mājokļa arī simbolisks apzīmējums, kur tieši tas atrodas- virs zemes, zem ūdens, pazemē utt. Īpaša nozīme tiek pievērsta putnu ligzdām, apskatot neparastākos mitekļus dažādos pasaules reģionos. Izrādās, ka degunragputns iecementē sevi koka dobumā, lai pasargātu mazuļus no ienaidnieka. Tikpat neparasti ir arī audējputni, kas savas ligzdas būvē akācijās vai palmās, uzaužot tās līdzīgi kā pin grozus. 

Detalizētās un reālistiskās ilustrācijas lielajā grāmatas formātā ļauj vizuāli uzburt īstu pazemes labirintu, kurā var izpētīt skudru, termītu un citu insektu būves, mītnes, shēmas un labirintus.Tāpat arī grāmatā tiek apskatīti neskaitāmu zirnekļu sugu austie tīkli, gliemežu mājiņas un dzīvnieku alas.

Acīgākie Tutas fani pamanīs, ka šeit tiek pieminēta arī mazā lapsiņa ar milzu ausīm Feneks, kas dzīvo Sahāras tuksnesī. 

 

Džubaka savā grāmatā uzbūrusi aizraujošo, fascinējošo un reizē dažubrīd biedējošo dzīvnieku pasauli, kurā iepazīties ar dzīvnieku arhitektūras prasmēm. Ne velti dzīvnieki ir prasmīgi arhitekti, jo ne reizi vien cilvēki izmantojuši šīs zināšanas celtniecībā. Piemēram, ātrvilcienu dizainā izmantojot smailo zivju dzenīša knābja prototipu, lai tie šķērsotu tuneļus pēc iespējas klusāk.

 

Ceru, ka arī turpmāk Džubakas darbi priecēs latviešu lasītāju sirdis, jo viņas ilustrācijas aizrauj gan lielus, gan mazus, pētot, izzinot un sajūsminoties par dabu un visām dzīvajām radībām. Visa vecuma dabas pētniekiem.

 

4 zvaigznes

 

Tulkotājs: Gints Tenbergs

Izdevniecība: Zvaigzne ABC
 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive
January February March April May June July August (1) September October November December
January February March April May June July August September October (1) November December
January (7) February (11) March April May June July August September October November December