Džodžo Moja "Zvaigžņu dāvātāja"

October 14, 2021  •  Leave a Comment

Džodžo Moja

"Zvaigžņu dāvātāja" 2021

 

Jojo Moyes 

"The Giver of Stars" 2019

 

DSC_1238DSC_1238SK

 

Iedomājies, ka tu esi tik garlaikoti nomākta savā pareizi audzinātajā ģimenē Anglijā, ka pirmais skaistulis, kas pievērš tev uzmanību, tevi nones no kājām tā, ka esi gatava pamest visu un doties viņam līdzi uz nezināmo Ameriku. Taču nonākot Kentuki nekurienē un saprotot, ka laulības ar nodrošināto skaistuli, ir tālu no izsapņotās dzīves, tāpēc pie pirmās izdevības, kad tiek piedāvāts pievienoties brīvprātīgo bibliotekāru klubiņam, kuras jāšus dodas mežonīgajā apvidū, lai piegādātu grāmatas un izdevumus nomaļām saimniecībām, tu ar prieku piesakies. Tā iesākas galvenās varones Alises piedzīvojumiem un pārdzīvojumiem bagātais bibliotekāres ceļš.

 

Ceļš kalnos ir nogurdinošs un bīstams ne tikai zirgiem, bet arī jātniecēm, nākas saskarties arī ar noraidošo un aizdomu pilno attieksmi no atturīgajiem saimniecību īpašniekiem. Bet ar laiku grāmatas kļūst par vienojošo elementu, kas sniedz dziedinājumu sirgstošajiem, skolo neskolotos un atklāj brīnumainu pasauli, ko sniedz ceļojums stāstu pasaulē. 

 

Uz patiesiem notikumiem balstītais stāsts par ceļojošo bibliotēku, kas darbojās 1935-1943.gadam, vēsta par draudzību, ziedošanos idejas vārdā. Protams, tā nebūtu Džodžo Moja, ja grāmatā nebūtu arī romantisks mīlas stāsts, kas liek atplaukt smaidā rakstnieces cienītājiem. Šis gan ir mazliet solis iesāņus no rakstnieces ierastā rakstības stila un ieved lasītāju vesterna pasaulē, kur ir varen mežonīgi dabas skati, zirgu spēks un sieviešu cīņa par savām tiesībām valdošajā vīriešu pasaulē. Piebildīšu, ka mazliet pārsteidza kriminālā/tiesvedības sadaļa uz grāmatas beigām, kas pilnīgi mainīja noskaņu un no amerikāniska vesterna ieslīdēja kriminālromāna lauciņā, sasteidzinot romantisko stāsta pusi. 

 

Man ļoti patika, ka autore varones nepadara par cietējiem- gluži pretēji- tās ir ļoti drosmīgas sievietes, kas ir gatavas runāt pretī, aizstāvēt savas tiesības, doties briesmās un, ja vajag- māsīgi atbalstīt viena otru. Arī uzdrošināšanās pieņemt melnādainu bibliotekāri, laikā, kad vēljoprojām pastāvēja rasu segregācija, ir lielisks piemērs cīņā par vienlīdzību.

 

Iesaku visiem Džodžo Mojas faniem, kā arī tiem, kuri ar aizrautību lasa romānus, kas balstīti uz vēsturiskiem faktiem.

 

3.7

 

Izdevniecība: Zvaigzne ABC

Tulkotāja: Maija Opse

DSC_1249DSC_1249SK


 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive