Tomas Dirgēla "Gustavs Salmiņš liek no augšas"

October 24, 2021  •  Leave a Comment

Tomas Dirgēla

"Gustavs Salmiņš liek no augšas" 2021

Tomas Dirgela

"Lukas Šiaudelis deda iš viršaus"2018

DSC_1300DSC_1300SK

Tomas Dirgēla ir sarakstījis vairāk kā 20 bērnu grāmatu, kas iecienītas lietuviešu bērnu grāmatu plauktos. Humoristiskais un brīžiem absurdu situāciju pilnais rakstības stils, kas slēpj zem sevis skumju apziņu un runā par sociālām tēmām, piesaista gan pavisam jaunos lasītājus, gan liks aizdomāties pašiem vecākiem, ja vien viņi ļausies Dirgēlas grāmatām. "Grega dienasgrāmatu" stilā būvētā grāmatas struktūra pievilinās arī slinkākos lasītājus, kuriem ir svarīgi, lai starp teksta blāķiem būtu ieritinājušās arī vizuālas ilustrācijas.

 

Grāmatas galvenais varonis Gustavs Salmiņš dzīvo kopā ar tēti. Viņi ir tik trūcīgi, ka pārmaiņu dala vienu apavu pāri, dzīvo kopā ar žurkām un prusakiem, bet rītos uz maizes šķēles liek desas fotogrāfiju. Neskatoties uz izstumšanu un apsmiešanu skolā, Gustavs nebeidz sapņot. Un basketbols ir viss, par ko Gustavs grib sapņot, lai arī cik neveikls viņš būtu treniņos.

Kad tēta apavu darbnīcā, kas ir greznāka par viņu mājvietu, slavenais basketbolists Kristaps Bumbziņģis atnes nospodrināt savus gigantiskos sporta apavus, Gustavs nolemj tos izmēģināt un nokļūst situācijā, no kuras pašam vēlāk ir grūti izkļūt. 

 

Pirmkārt, jāņem vērā, ka Lietuvā basketbols ir svēts. Ar to es domāju, ka basketbols un to lielākie spēlētāji ir patiesi lielu zvaigžņu titulā, līdz ar to ir viegli saprast galvenā varoņa alkas pēc basketbola. Grāmatas tulkojums ir adaptēts latviešu auditorijai, jo, protams, Lietuvai nav Bumziņģis (Porziņģis), bet ir savas NBA slavenības. Man ļoti piesaistīja, ka, neskatoties uz humoristisko dzirksti, kas valda grāmatā, vientuļā tēva loma, nabadzība, apcelšana, ir tēmas, ko Dirgēla uzsver. Svarīgākais ir sapnis un ticība saviem spēkiem, neskatoties uz apstākļiem un apkārt notiekošo. 

 

Grāmata piemērota sākumskolas skolēniem, kas paši sākuši lasīt, kā arī "Grega dienasgrāmatu" tipa grāmatu cienītājiem.

 

 

Tulkotāja: Dace Meiere

Izdevniecība: Latvijas Mediji

DSC_1304DSC_1304SK

 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive