Andrejs Panteļējevs "Intīmi.. par grāmatām"

December 27, 2021  •  Leave a Comment

Andrejs Panteļējevs

"Intīmi.. par grāmatām" 2021

DSC_1720DSC_1720SK

Parasti visi aplausi tiek autoram, bet šoreiz gribas sākt ar vizuālo noformējumu, kuru radītāji parasti ir pelēkie kardināli, kas it kā eksistē, bet tajā pašā laikā ir neredzami. Tāpēc nevaru nepieminēt grāmatas dizainu, kuru radījusi Krista Jūlija Kreišmane. Parasti vāks ir tas, kas visvairāk pievērš uzmanību darbam (nav vērts noliegt, ka vizuālais mūsdienās neko nenozīmē), un, lai arī grāmatai ir patīkama faktūra (vāku tā vien gribas kā apčamdīt un paglāstīt- jā, jā- grāmatnieku fetišs), burvība slēpjas tieši iekšiņā- ikviena lapaspuse ir kā atsevišķs elements, lai veidotu vienotu dizainu. Lauztas līnijas, baltā un matēti blanšēta piparmētru zaļā krāsa, kāpnes un ceļš, stari un tam visam pa vidu kaut kur persona, kas ir ceļā... Grāmatas beigās pievienotas piezīmju lapas, lai lasītājs pats turpina domu, izsaka savu viedokli, piezīmē, iezīmē vai ļaujas sevis izrakstīšanai laukā/ierakstīšanai grāmatā, tādejādi transformējot katra izdevuma nozīmību un padarot to personalizētu. 

 

 "Intīmi..par grāmatām" nav vienkārši grāmata, ko raut cauri vienā vakarā, jo tas nav gluži parasts romāns. Drīzāk piezīmes par grāmatām, skices, viedoklis, izklāsts, pārdomas par katru izlasīto darbu, izlaižot tekstu caur savu emocionālo un pieredzes prizmu, ļaujoties konkrētam brīdim, kas arī iezīmē konkrētā darba vērtējumu. Tāpēc nav svarīga secība, kā tiek lasītas 70 grāmatu atsauksmes, tikpat labi tās var kalpot kā iedvesma izlasīt kādu (vai visas) no pieminētajām grāmatām, vai salīdzināt ar savām sajūtām, kādas radušās lasot konkrēto darbu.

 

"Intīmi.. par grāmatām" ir unikāls piemērs mūsdienu tehnoloģijām un sociālo tīklu varai, kas var graut vai gluži pretēji- šajā gadījumā radīt un realizēt projektus, kas materializējas taustāmā literārā darbā. Tiem, kuriem "Izcilu grāmatu" grupa facebook ir sveša- hei- varu pačukstēt, ka grāmatmīļi ir ne tikai intraverti lasītāji, bet arī aktīvi sociālo tīklu lietotāji, kas gatavi savu viedokli dažkārt skaļi aizstāvēt, vicinot savas taisnības karogu, lai pārliecinātu iedomātu pretējo pusi par savu taisnību. Bet visā tajā rasolā, dažkārt gadās arī klusie spēlētāji, kas ar savām atsauksmēm tik ļoti prot aizraut citus grāmataktīvistus, ka rodas ideja  apkopot šīs atsauksmes fiziskā formātā. Kā sacīt jāsaka, lai neiet zudībā. Un te nu tās ir- atsauksmes par grāmatām, kas ir aizrāvušas, iedrošinājušas uz pārdomām, apmulsinājušas vai kā savādi piepildījušas Andreju Panteļējevu. 

 

"Visi mazās šķērsieliņas varoņi iet bojā bombardēšanā... Izņemot Līželi, kas uzlidojuma brīdī vienīgā ir pagrabā.." (118.lpp)

Man gan tevi jābrīdina, lai arī es biju internetā lasījusi vien dažas no atsauksmēm, es nebiju pamanījusi, ka citas no tām slēpj (drīzāk atklāj) brīžiem par daudz. Vai zini tos goodreads platformas paziņojumus - "contains spoiler"- deg sarkanā lampiņa. Ir, protams, citi, kas izlasa grāmatas beigas (jā, jā- arī krimināltrilleriem) un tad sāk no sākuma, bet es esmu milzīga - "Tikai nestāsti man neko" pārliecības piekritēja un brīžiem pat nelasu līdz galam grāmatu 4 vākus, ja jūtu, ka man tiek par daudz atklāts. Tāpēc vienīgā nopūta par dažām no atsauksmēm man bija- cik labi, ka šo jau esmu lasījusi, jo, uzzināt, ka varonis ir miris, ir pēdējais, ko es vēlējos zināt. Diemžēl "Grāmatu zagli" lasījusi neesmu, bet izlasot, kas notiek pašās beigās, liek man apšaubīt, vai tuvākajā laikā vēlēšos to lasīt. 

 

Toties man patīk, ka Andrejs lasa arī daudz senāku literatūru, kas man noteikti ir pamudinājums ķerties klāt klasikas plauktiem, iespējams, saņemties pat lasīšanai krievu valodā. Katrā ziņā šie ieraksti var mudināt plauktos meklēt grāmatas, kas nav likušās lasīšanas vērtas, vai nemaz nezināji par to eksistenci.

Un vēlreiz varam pārliecināties, ka idejām ir spēks, tieši tāpat kā sociālajiem tīkliem.

Tiek runāts, ka Panteļējevam top jauna grāmata. 

 

 

Izdevniecība: Zvaigzne ABC

 

DSC_1728DSC_1728SK
 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive