Deivids Atenboro "Dzīve uz mūsu planētas"

December 11, 2021  •  Leave a Comment

Deivids Atenboro

"Dzīve uz mūsu planētas. Mans, aculiecinieka, ziņojums un nākotnes redzējums" 2021

 

David Attenborough

"A Life on Our Planet: My Witness Statement and a Vision for the Future" 2020

 

"..mūsu planēta ir maza, izolēta un trausla, tā ir vieta, kas mums ir vienīgā, kur, kā mums zināms, eksistē dzīvība. Un tā ir vienreizīgi vērtīga." (49.lpp)

DSC_1477DSC_1477SK

 

Ja esi kaut reizi redzējusi/is elpu aizraujošās dokumentālā cikla sērijas par dzīvi uz mūsu planētas, tu noteikti atpazīsi vismaz slavenā dabaspētnieka Deivida Atenboro fascinējošo balsi, kas aizved tevi uz neredzētām vietām uz mūsu zemeslodes slēptākajiem nostūriem, okeāna dzīlēm, džungļu biezokņiem un pārsteidzošām dzīvnieku populācijām. Šīs dokumentālās sērijas par mūsu planētas daudzveidību es saviem bērniem esmu likusi multfilmu vietā, reizē ar viņiem nespējot atrauties no ekrāna slīdošajiem kadriem, kas parāda mūsu it kā pierasto mājvietu no neredzētām šķautnēm, atklājot zemeslodes trauslumu, sugu izzušanu, cilvēces tuvredzīgo dabas resursu izmantošanu un bojāejas tuvošanos. Lai arī Deivids savos 90+ gados ir izveidojis neskaitāmas dokumentālās sērijas par mūsu Zemi, viņam ir izdotas arī daudzas grāmatas, karās runā par mūsu planētas nākotni un iespējamiem risinājumiem, lai nenotiktu acīmredzamais- dabas resursu izsīkšana, sugu iznīcība un cilvēces bojāeja. 

 

 

"Jo vairāk postām pirmatnējo dabu, izcērtot mežus, palielinot lauksaimniecības zemes un piekopjot nelegālu savvaļas dzīvnieku tirdzniecību, jo lielāka iespēja, ka var rasties jauna pandēmija." (120.lpp.)

 

 

Pirmās grāmatas daļā, par izejas punktu ņemot savu dzīves gājumu, Deivids vienkāršā un viegli saprotamā veidā izklāsta Zemes iedzīvotāju, resursu daudzveidības un sugu pārmaiņas- pieaugot iedzīvotāju daudzumam, palielinās lietusmežu izciršana, lauksaimniecības zemes apjoms, kas rezultējas pie daudzu augu un dzīvnieku sugu samazināšanās. Mūsu ekosistēma ir vienota ķēde, kurā katrs tauriņu vēziena process, domino veidā ietekmē visus iesaistītos. Deividā burtiski burbuļo dabas un planētas mīlestība, nevar nesajust milzīgo sāpi, desmitiem gadu laikā novērojot, kā viss mainās, par pēdējo atstājot mātes dabas intereses. Savā darbā viņš pareģo, ka jau tuvākajos 90 gados mūsu planēta piedzīvos savu zemāko puntku, kas radīs dramatiskas sekas.

 

Deivids Atenboro saistās ar vizuālo skaidrojumu, tāpēc grāmatā ievietotie foto tikai papildina viņa vēstījuma dziļumu, bet jebkurā gadījumā, šī darba lasīšana nav pilnvērtīga, ja kopā ar to nenoskatīsies kādu no viņa radītajām vai ierunātajām lieliskajām sērijām, bonusā dzirdot maģiski zemo balss tembru. Tici man, tiklīdz būsi redzējis/usi kaut vienu mūsu planētas sēriju, nespēsi vien beigt ķerties klāt nākamajai. 

 

Galvenais vēstījums, ko Deivids min arī nodaļā par risinājumu, ir tas, ka valstīm ir nopietni jāpievēršas zivju izzvejošanai, gaļas patēriņa samazināšanai, okeānsaimniecībai, pārdomātākai lauksaimniecībai (kā piemēru minot Nīderlandi) un daudz citiem risinājumiem, bet, protams, piebilstot, ka ikviens no mums var ko mainīt savā dzīves veidā, lai palīdzētu planētai atkal iegūt savu pirmreizējo spēku.

 

 

"Jā, esam gudrākās būtnes, kādas jebkad dzīvojušas uz Zemes, bet, ja turpināsim eksistēt, ar inteliģenci vien nepietiks- ir vajadzīgs viedums." (218.lpp.)

 

Tulkotāja: Krista Strode

Izdevniecība: Apgāds Helios Kirjastus

 

DSC_1491DSC_1491SK


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive