Dēlija Ouensa "Kur vēži dzied"

April 24, 2021  •  Leave a Comment

Dēlija Ouensa

"Kur vēži dzied" (2021)

Delia Owens

"Where the Crawdads Sing" (2018)

DSC_6925DSC_6925SK

"Kur vēži dzied" ir kā manifests visai dzīvajai radībai, to unikalitātei un mežonīgajam skaistumam. Lai izjustu grāmatu pilnībā, jāiepazīstas ar tās radītāju, gluži kā lietošanas instrukcija zāļu pilieniem. Tu vari mīlēt dabu, sajūsmināties par to un apbrīnot, bet ir cilvēki, kuri dabai ir tik tuvi, ka nav iespējams saredzēt robežu, kas atdala viņu cilvēciskās šūnas no pasaules radību matērijas. Tāpat man arī grūti nodalīt, kur beidzas Dēlijas personība un kur sākas galvenās varones Kijas būtība. Liekas, ka autore ir iemiesojusies vai radījusi ideālo sevis versiju caur Kiju- mežonīgu, spēcīgu un reizē īpaši sensitīvu personību,  kas dzīvās radības ar visu neparasto tajā saprot neskaitāmas reizes labāk par cilvēkiem.

 

Dēlija Ouensa ir dabas un dzīvo radību zinātniece, kura no mazotnes tika radināta doties savvaļā un izzināt dzīvo radību. Viņas mamma mēdza viņu iedrošināt, sakot "Go way out yonder where the crawdads sing.” Šis izteiciens rotā arī Dēlijas pirmā romāna vāku, ko kā pati autore skaidro:"I learned from a book that crawdads don't really sing. But I learned from my mother that if you go far enough into the wilderness, by yourself, and there's nothing but you and nature, you will hear the crawdads sing.

Ieguvusi bakalaura grādu zooloģijā un doktora grādu dzīvnieku uzvedībā, Dēlija kopā ar vīru nopirka vienvirziena biļeti uz Kalahari Botswānā, kur teritorijā, kas pielīdzināma Īrijai, divatā dzīvoja teltī un nodevās lauvu, hiēnu un leopardu pētīšanai. Pēc septiņiem gadiem devās tālāk uz Zambiju, kur ilgāk kā dekādi pētīja ziloņus. Lai arī "Kur vēži dzied" ir viņas pirmais romāns, rakstīt Dēlijai paticis jau kopš mazotnes un kopā ar vīru izdotas vairākas dokumentālās grāmatas par dzīvajām radībām, balstītas ar dokumentēto, kas arī ieguvušas bestsellera titulu. 

 

Kā pati Dēlija min, arī šis romāns ir par dabas spēku, skaistumu un neticamo, tajā pat laikā, lai to padarītu pievilcīgāku vienkāršam lasītājam, kurš nesniedzas pēc zinātniskās literatūras, viņa stāstā ir iepinusi kriminālromāna un mīlestības drāmas elementus. Runājot par pēdējo- grāmata ir jāizlasa līdz galam. To es nebiju paredzējusi, Dēlijai izdevies mani pārsteigt. 

 

DSC_6932DSC_6932SK

Burvīga, burvīga grāmata. Galvenā norises vieta- dumbrājs- okeāna klātbūtne, brikšņi, ūdens plūdmaiņas un dabas radību pārpilnība ir patiesi maģiska vieta, kura pilsētniekam liekas baisa ar savu neaizsniedzamību, nezinot, ko sagaidīt no mūžam mainīgās savvaļas vietas. Reizē ar varoni lasītājs uzzina tik daudz interesantu lietu par radībām un to dabas likumiem. Kaut vai interesantais fakts par jāņtārpiņu mātītēm, kuras, raidot citus signālus, pievilina citas sugas tēviņus un tad tos aprij. Šī grāmata ir kaut kas savvaļīgs, ieradumu neskarts, aizkustinošs un neparasts. Tā vien gribas iekāpt vecā laivā un irties uz kādu neapdzīvotu saliņu vai zemes stērķīti, lai lasītu neparastas spalvas, gliemežvākus un nodotos augu skicēšanai.

 

Tikai patiess dabas draugs, kurš savā dzīvē nodevies dabas cienošai izzināšanai spēj radīt ko tik smeldzīgu, labi apzinoties, cik tas viss tiek neatgriezeniski sagrauts, cilvēku rūpnieciskās attīstības rezultātā. 

 

Ps. Nevaru sagaidīt, kad dienasgaismu ieraudzīs filma. 

 

"One of the most important things to me is how much we can learn about ourselves from nature, because we are part of nature. We’re not separate from it; we came from nature. We all started in the wild, and we can learn a lot of secrets about ourselves from the wild."

owens-deliaowens-delia Dēlija Kalahari tuksnesī. 
 

 

Izdevniecīga: Zvaigzne ABC, 2021

Tulkotāja: Katrīna Tillberga

 

DSC_6929DSC_6929SK

DSC_6941DSC_6941SK


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive
January February March April May June July August (1) September October November December
January February March April May June July August September October (1) November December
January (7) February (11) March April May June July August September October November December