Mattias Edvardsson "Labie kaimiņi"

April 06, 2021  •  Leave a Comment

Mattias Edvardsson

"Goda grannar"
"Labie kaimiņi"

DSC_6679DSC_6679SK

Viņi ir mums tuvāki kā pašu ģimene. Fiziski, burtiski. Visur un vienmēr klātesoši, redzoši, vērojoši, vērtējoši. Tie ir mūsu kaimiņi, sava veida dzīves biedri, no kuriem šķir ķieģeļu sienas un mūžzaļie dzīvžogi, brūkošas koka sētas un ķēdēs iekārušies suņi.

Zviedru autora Matiasa Edvardsona romāns šķetina daudzas ģimeņu un sabiedrības problēmas, ikdienas notikumus, kuri piepildīti ar izaicinājumiem un mērķu sasniegšanu. Tas nebūtu zviedru literatūras paraugs, ja neiekļautu sociālo problēmu raksturojumu un iztirzājumu. Šajā gadījumā savādāko bērnu, iespējams ar Aspergera sindromu slimojošu zēnu (diagnoze īsti romāna darbībā netiek diagnosticēta), kurš cieš no savu vienaudžu uzbrukumiem, mobinga un vardarbības. Tajā pat laikā viņa māte, lai arī nekritiski vienmēr atbalsta dēlu visās konfliktsituācijās, nespēj līdz galam nokārtot savu personīgo dzīvi- meklējot glābiņu vīriešos un alkoholā. Līdz ar to radot bērnam traumējošu vidi arī savā patveršanās vietā- mājās. 

"Labie kaimiņi" ir stāsts par vidusmēru zviedru mazpilsētas privātmāju rajonu, kurā māju kaimiņi mēģina radīt ilūziju par draudzīgo komūnu, slēpjoties aiz aizspriedumu maskām, baumošanas un apmelojumiem. 

DSC_6684DSC_6684SK

Kādā dienā notiek nelaimes gadījums, kurā kaimiņiene nāvējoši sabrauc jaunas ģimenes māti. Caur dažādiem personāžu stāstiem, tiek šķētināti pagātnes notikumi, kad jaunā ģimene ir tikko kā pārvākusies uz mietpilsonisko un kluso Čēpingu. Vai uzbrukums ir tikai nelaimes gadījums, vai arī katrs no Strīdnieku ielas māju iedzīvotājiem glabā kādu slepenu noslēpumu?! 

Romāns ir pilns ar trillera elementiem, bet es to nebūt nesauktu par spriedzes trilleri, jo visvairāk uztvēru sociālo vēstījumu par speciālajiem bērniem, sabiedrības ignoranci un mobingu pret šādām ģimenēm, kur aug "problēmbērni", kas rezultējas ar noslēgšanos no sabiedrības un bieži vien traģēdijām. Tāpat arī daudz attainots skolotāju un vienaudžu attiecības un saistības, it sevišķi, ja notikumi norisinās mazpilsētā, kur visi viens otru pazīst, bet cilvēkiem no ārpuses ir grūti iedzīvoties.

Tāpat arī grāmata rosina domāt, cik daudz no apspiestām emocijām, ar kādām ik dienas nākas saskarties izraidītajam starp saviem vienaudžiem, pēc tam dzīvē pieaugot rezultējas ar atriebību un dusmu izgāšanu kaut kur citur. Vai upuris var kļūt par varmāku?!

 

 

Izdevējs: Latvijas mediji, 2021
 

 

DSC_6687DSC_6687SK

DSC_6691DSC_6691SK

DSC_6682DSC_6682SK

DSC_6685DSC_6685SK


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive