Krystyna Chiger "The Girl in the Green Sweater: A Life in Holocaust's Shadow"

May 01, 2021  •  Leave a Comment

Krystyna Chiger

 "The Girl in the Green Sweater: A Life in Holocaust's Shadow" (2008)
 

DSC_6998DSC_6998SK

Katru reizi lasot grāmatas par izsūtīto likteni vai ebreju ciešanām, atliek vien nobrīnīties, kā katrā stāstā atkājas arvien jaunas un nezināmas detaļas- it kā pasaules ļaunums būtu iedalīts dažādās šausmu šķautnēs, kuras var pamanīt tikai skatoties arvien no jauna leņķa. It kā viena gadsimta dažos gados būtu izveidota ļaunuma krātuve, kurā glabājas visas planētas sāpes, traumas, negācijas, netaisnības un briesmas, un kuras saturs nekad līdz galam nav izsmeļams un prātam aptverams.  Šī grāmata man bija pārsteigums- atklāja nezināmus faktus kādas ģimenes izdzīvošanas brīnumainajā stāstā. 

 

"It is funny thing, memory. It is a trick we play on ourselves, to keep connected to who we were, what we thought, how we lived. It is fractured, like a dream that returns in bits and pieces. It is the answer to forgetting."

 

Polija. 1943.gads. 150 000 dzīvojošie ebreji tiek pakļauti iznīcināšanai- ievietoti getos, nošauti. Maza grupa no tiem meklē patvērumu pazemē. Burtiski. Dodoties kanalizācijas šahtās, lai pārcietu ebreju masu likvidāciju. Pazemē valda neciešama smaka, kanalizācijas ūdeņi ik pa laikam apdraud dzīvību, tumsa, žurku kolonijas un ēdiena trūkums. Viņu vidū ir arī Krystyna Chigere ar saviem vecākiem un mazo brāli. Vai viņi izdzīvos?! Vai var paļauties uz vienīgo dzīvības saiti- katoļu bijušo zagli, kas nodrošina viņus ar pārtiku?! Zem pazemes atklājas arī citu biedru negodīgā rīcība. Kas ir bīstamāks- vācu karavīri vai nodevēji?!

DSC_6997DSC_6997SK

Šis ir Krystynas biogrāfisks atmiņu stāsts par 14 mēnešus piedzīvoto kanalizācijas tuneļos. Kaut kas nebijis, neticams, šausminošs un reizē nekas vairāk kā brīnumains, kas liek ticēt labajam, cilvēcei un neskatoties ne uz ko- pozitīvajam. Patiešām unikāls stāsts.

 

Dzīves notikumi, kas pielīdzīnās psiholoģiskās spriedzes trillerim burtiski pielipina pie grāmatas un gribas ķert katru vārdu, lai paildzinātu vēstījumu. Tiem, kuriem ebreji un pasaules kara tēmas ir nozīmīgas, šī noteikti ir jāizlasa. 

 

PS. Zaļajam džemperim, kas attēlots uz grāmatas vāka, Krystynas dzīvē ir nozīmīga loma un tas ir izstādīts Amerikas Savienoto Valstu Holokausta piemiņas muzejā. 

 

 

Ja tevi interesē arī kino, ir iespējams noskatīties filmu "In Darkness", kas uzņemta pēc Roberta Marshella grāmatas "In the sewers of Lvov" motīviem, kas apraksta tos pašus notikumus. 

DSC_7001DSC_7001SK


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive