Jennija Jēgerfelde "Stendapa karaliene"

July 27, 2021  •  Leave a Comment

Jennija Jēgerfelde

"Stendapa karaliene" 2021

 

DSC_0025DSC_0025SK

"Es arī gribēju aizmirst. Nogrimt aizmirstības ezerā. Ļaut ūdenim ieplūst smadzenēs un izskalot visas atmiņas, visas sāpes un bēdas."

 

Es smejos un raudu, smejos un atkal raudu. Raudu, raudu, raudu... Lasot pēdējo trešdaļu grāmatas, esmu pieraudājusi un piešņaukājusi pilnu spilvenu un pienāk brīdis, kad mēģinu atbrīvoties no rūgtenā kamola kaklā, lai spētu salasīt burtus starp asaru izplūdušajām lappušu rindām.

 

Šī mazītiņā grāmata ir kā trieciens- tiešs trāpījums vārīgā vietā- tieši pa jutīgo psihiskās veselības tabu tēmu. Nepietiek, ka Jennija Jēgerfelde turpina mistiski īpašo rakstības stilu, kas raksturīgs zviedru literatūrai (laikam līdzīgi kā ar hokeju un pūdēto siļķi, prasme rakstniecībā spēlēties starp komisko un traģisko vienā grāmatā tiek iezīdīts caur mātes pienu), autore ir arī bērnu psiholoģe. Tāpēc "Stendapa karaliene" prasmīgi runā par sabiedrībai tik svarīgām tēmām- mentālo veselību, depresiju, zaudējumu un spēju ar to sadzīvot.

 

Lai arī grāmatas auditorija ir jaunieši, man šķiet jebkurš vecāks vai pieaugušais spēs novērtēt šīs grāmatas nepieciešamību. Šis gan nav viens no vieglākajiem lasāmgabaliem, jo smagums krūtīs pēc izlasīšanas tik ātri nepagaist. Un paliek jautājums, kā ar to sadzīvot.

Uzmanīgie lasītāji pamanīs tekstā ievērptos padomus- ko nevajadzētu teikt cilvēkam, kurš ir zaudējis tuvu ģimenes locekli, tāpat arī grāmatas beigās ir atzīmēti mentālās palīdzības kontakti, ja pusaudzis vai bērns ir nonācis krīzes situācijā no kuras pats netiek laukā. 

 

Asaru pilna, reālistiski dzīva un saviļņojoša grāmata par divpadsmitgadīgo Sašu, kuras mamma ir uztaisījusi pašnāvību. Šī grāmata mani uzrunāja ļoti personiski, atvēra asaru slūžas un aizkustināja. Un tāpēc es nebaidot teikt, ka šī ir "must read" jauniešu literatūra, ko ielikt ieteicamajā literatūras sarakstā.  

 

"Mamma lasīja nenormāli daudz grāmatu. Dzīvojamā istabā un blakus viņas gultai vienmēr stāvēja grāmatu kaudzes. Vai tās viņu padarīja laimīgāku? Nē. Viņa ierakās citu cilvēku ciešanās. Cilvēku, kuri pat neeksistē. "

 

Izdevniecība: Latvijas Mediji

Tulkotāja: Vizma Zaķe

DSC_0027DSC_0027SK

DSC_0033DSC_0033SK

 


 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive