Patriks Ness "Septiņas minūtes pēc pusnakts" "Monster calls"

September 23, 2021  •  Leave a Comment

Patriks Ness

"Septiņas minūtes pēc pusnakts" 2015

Patrick Ness

"Monster calls" 2011

 

DSC_9080DSC_9080SK

 

"Sometimes people need to lie to themselves most of all."

 

BRAVE. You are brave. You must be. You need to be. BRAVE. Brave enough to be brave.

 

Angliski ir tāds vārs "brilliant", ko bieži var redzēt uz grāmatu vākiem- piesastošs vārds, kas burtiski kliedz, lai patērētājs atver savu maciņu kārtējam bestselleram. Man likās, ka tas ir tik pārspīlēti, nepiemēroti. Līdz es izlasīju Patrika Nesa "Monster calls". Man visu laiku pakausī vibrēja vārds "Brilliant", es nespēju atrast piemērotāku apzīmējumu sajūtām, ko šis meistardarbs manī izaisīja. "Brilliant" ir ne tikai lielisks un izcils, bet arī spīdošs, gan burtiskā, gan pārnestā nozīmē- kas tāds, kas ienes gaismu un spīd tumsā. 

 

Jūtos, kā pievarējusi akmeņaini krāčainu upi, kura arvien straujāk un neizbēgamāk tuvojas varenam ūdenskritumam, un es krītu lejā, mana sajūtu laiva tiek sadauzīta pa ceļam druskās, ūdens spēks mani rauj dziļāk dzelmē un nav iespējams pretoties atvara spēkam. Kā no 60tās lappuses es sāku raudāšanas maratonu, nespēju finišēt pat beigās. Man šķiet man būs nepieciešams ilgāks laika posms, lai ļautu skumju indei izpulsēt manas vēnas un attīrīties jaunai pieredzei.

 

Kā "bērnu grāmata" var norezonēt tik spēcīgi, liekot sajust aukstus drebuļus, neskatoties uz to, ka esi ietinies dūnu segās?! Tāpēc, ka tā ir tik reāla. Patiesa no lapu stūrīšiem līdz tušas zīmējumiem. Tik taustāmi īsta, ka nav iespējams izlikties. 

 

Tas ir kaut kas neaprakstāmi maģisks, kas licis Patrikam Nesam radīt šo zaudēšanas un atzīšanās grāmatu- tas, kā šis stāsts ir radies, ir neciešami plosošs. Ideja, ko radījusi un ieskicējusi bērnu autore Šivonas Dovda palika nerealizēta, jo 47 gadu vecumā viņa mirst no vēža. Sākumā noraidījis piedāvājumu attīstīt šo ideju, Patriks Ness tomēr uzraksta "Monster call" Šivonas piemiņai. Piesaistot mākslinieku Džimu Keju, stāsts iegūst gotiski mistisku noskaņu, hipnotizējot lasītāju. 

 

Varu viennozīmīgi teikt- šī ir viena no lieliskākajām, ja ne lieliskākā bērnu grāmata, ko man nācies lasīt. 5+ pat nespēj attainot darba unikalitāti.

 

 

"Monster calls" ir par visām tām emocijām, ko katrs, kas saskāries ar tuvinieka ilgstošu un nāvējošu slimību, ik dienas piedzīvo. Un maldīgi uzskatīt, ka tam iet cauri tikai bērns, kurš paralēli mēģina pieņemt pieaugušo pasauli un noteikumus. Ikviens- pieaugušais vai bērns iet tam cauri- dusmām, skumjām, agresijai, nepieņemšanai, kad saskaras ar bezpalīdzību un netaisnību, tikai visbiežāk lielie savas emocijas slēpj un mēģina realizēt apkārtējo gaidas. Un tad pienāk brīdis, kad katram no mums jāsatiekas aci pret aci ar savu tumsu, savu briesmoni, saviem dēmoniem, kas mūs izaicina un liek runāt tikai patiesību. Patiesību, kā mēs patiešām jūtamamies. 

 

Man nav pārsteigums, ka grāmata kļuva pamanīta, apbalvota ar neskaitāmām balvām, pēc tās motīviem uzņemta filma. Nezinu gan, vai spēšu noskatīties filmu, ja pat treileris liek sažņaugties manai sirdij. 

 

Ja tu esi ticis tik tālu līdz šejienei (un paldies tev par to), tad es nesaprotu, ko tu vēl gaidi, kāpēc nesteidzies pēc šī plosošā darba! Kaut man kāds būtu teicis, ka šis ir jāizlasa.

 

"Stories are the wildest things of all...[..] Stories chase and bite and hunt." (51.lpp)

 

 

Latviski izdota Apgādā Zvaigzne ABC

DSC_9084DSC_9084SK

 

 

 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive