Jā Džasi "Mājupiešana"

November 22, 2022  •  Leave a Comment

Jā Džasi

"Mājupiešana" 2022

Yaa Gyasi 
"Homegoing" 2016

 

 

DSC_8551DSC_8551SK

"Vājums ir izturēties pret otru tā, it kā viņš tev piederētu. Spēks ir zināt, ka ikviens pieder pats sev." (52.lpp.)

 

"Mājupiešana" ir dzimtas stāsts, ko vērts katram izlasīt, apjaušot sniegabumbai līdzīgo ietekmi uz pašreizējo pasauli, ko atstājusi verdzība. Ganiešu izcelsmes amerikāniete Jā Džasi vienā romānā aptvērusi vairākus gadsimtus un kontinentus- ceļojot no Zelta Krasta Rietumāfrikā līdz Hārlemai Ņujorkā, pētot un attēlojot nebrīvei un verdzībai pakļauto likteņstāstus.

Cauri astoņu paaudžu ciltskokam, Jā Džasi ir ļāvusi ieskanēties katra attiecīgā laikmeta noskaņas balsij, meklējot atbildes arī dzimtas vēsturē un mantojumā. Bieži vien, nezinot savu senču dzīvesstāstus, mēs neapzināmies, cik lielu nospiedumu tie atstāj mūsos. Vairāku gadu garumā, apmeklējot savas ģimenes izcelšanās valsti Ganu, Džasi, meklējusi arhīvos un cilvēku stāstos atbildes, lai saprastu savu vēsturi. Autores māte nāk no tanti cilts, savukārt tēvs no ašanti cilts, līdz ar to arī romānā šīm ciltīm ir liela nozīme. Tajā pat laikā autore saskārusies ar vietējo cilvēku vēstures noliegšanu, izliekoties, ka verdzība attiekusies uz kādiem citiem, nevis viņiem, it kā turpat netālu neatrastos vēsturiskie objekti, kam ir bijusi liela nozīme vergturībā. 

 Nosaukums "Mājupiešana" (Homegoing) attiecināts uz mirušo vergu dvēseļu atgriešanos vietā, no kurienes viņi cēlušies, kā arī sarauto dzimtu un radniecības saišu apvienošanos pēc nāves.

 

"Viņai viņš kļuvis par kaut ko lielāku, par pašu Bābeles torni, tik tuvu Dievam, ka tas jāsagāž." (101.lpp.)

 

Dzimtas sāga iesākas ar stāstiem divām pusmāsām- Efiju un Esi, kurām nekad neizdodas satikties. Viena no pusmāsām apprecas as britu, kurš nodarbojas ar verdzību un paliek Ganā, savukārt otra pusmāsa tiek sagūstīta verdzībā un aizvesta uz Amerikas Savienotajām Valstīm. Abu dzīvesstāsti ir tik dažādi, tāpat pilnīgi atšķīrīgi izveidojas viņu pēcnācēju liktenis. Caur 14 īsām nodaļām lasītājs var dzirdēt katra ģimenes locekļa stāstu.

Romāna sākumā uzzīmētajam ciltskokam ir liela nozīme, pie tā es atgriežos pēc katras nodaļas, lai saprastu katra varoņa lomu šajā dzimtas atzarā. Nav iespējams iemīlēt kādu varoni, jo tiklīdz esi iegrimis stāstā, tiec jau aiznests tālāk cauri desmitgadēm un valsts robežām. Tieši romāna struktūra var kādam apgrūtināt iedziļināšanos stāstā, man personīgi tieši kodolīgie stāsti likās kā romāna esence, kas padara darbu kolorītāku, iespaidīgāku un visaptverošāku. 

Jā Džasi ir tik prasmīga stāstniece, ka aprautie stāsti nepadara šo vēstījumu saraustītu, tieši otrādi- niecīgās devās rakstniece spēj aptvert milzīgu kopainu par kolonizāciju, verdzību, dzimtas saknēm un brīvības nozīmi. 

 

"Mājupiešana" ir emocionāls ceļojums vēsturē caur vienas dzimtas pēcnācējiem. Grāmata satricina, liek skumjās aizvērt acis un apzināties vēstures lappušu asinis, kuras turpina ritēt no paaudzes paudzē. Brīžiem grafisks, nebaidoties atklāt verdzības brutalitāti, nežēlību un vardarbību, bet reizē arī cerības pilns, nebeidzot sapņot un ilgoties pēc brīvības un labākas dzīves. Mums kā lasītājiem ir ļauts tikai ieskatīties verdzības laikmetā, jo līdz galam to aptvert un saprast nav iespējams.

 

Applausu vērts debijas romāns. 

 

Lai iededzinātu stāstā realitātes dzirksti, ieraksti meklētājā Keipkoustas Cietoksnis (Cape Coast Castle) - tik skaists, ar fascinējošu skatu uz okeānu, bet pazemē glabā senus noslēpumus, kur tumsā bailēs tika turēti simtiem sagūstīto cilšu pārstāvji, pirms tie uz neatgriešanos atstāja savas dzimtenes krastus, lai nonāktu verdzībā citā kontinentā. Tieši apmeklējot Cape Coast Castle, Jā Džasi radās ideja romānam "Mājupiešana".

 

Es  ceru, ka tu jau lasi "Mājupiešana".

 

"Jo vairāk saprata, ka reizēm brīvība prasa neiedomājamus upurus." (143.lpp)

 

4.5+

 

Tulkotāja: Ieva Lešinska

Izdevniecība: Zvaigzne ABC
 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive