Františeks Kožīks "Pa mīlestības ceļu"

November 23, 2022  •  Leave a Comment

Františeks Kožīks

"Pa mīlestības ceļu" 2022

 

František Kožík
"Cestou lásky"

DSC_8574DSC_8574SK

"Viņš bija kā koks, kura lapu vainagu šūpo kaislību pārņemts vējš, bet kura saknes sāpīgi iestiepjas zemē, spiežoties pie cietajām klintīm, nevarot, negribot no tām atrauties."(116.lpp.)

 

Josefs Māness (1820-1971)- Čehijas romantisma glezniecības tēvs- kurš slavens ar ainavām un portretiem. Taču viņa glezniecības stils neaprobežojās ar konkrētu rokrakstu, Māness savā laikā pievērsās arī etnogrāfiskajai un botāniskajai gleznošanai.

Dzimis mākslinieku ģimenē, kurā tēvs, atzīts gleznotājs, iesaistīja gleznošanā arī savus trīs bērnus, savukārt tēvocis bija Prāgas Mākslas akadēmijas direktors. Pēc tēva nāves vecākajai meitai Amālijai nācās atteikties no savas mīlestības pret gleznošanu, jo viņas privātstundas bija vienīgā iztika ģimenei. Savukārt vidējais bērns Josefs attīstīja savu gleznošanas talantu un visu mūžu tā arī mēģināja pelnīt iztiku. Caur gleznošanu Josefs atzinās mīlestībā Čehijai, pieturoties pie savas dzimtās valsts ainavu attēlošanas. Tieši viņa spītības un patriotisma dēļ, pretojoties tā laika politiskajai dominancei, Josefs visu dzīvi netika atzīts un nesaņēma atbilstošu atalgojumu. Un reizē, ziedojot savu mīlestību un meitu- atteicās no attiecībām ar zemākas kārtas mīļoto, tā arī pavadot mūžu nenovērtēts un nepieņemts. 

 

Ja esi viesojies Prāgā, iespējams, būsi pamanījis Astronomisko pulksteni, kas ir viens no vecākajiem un sarežģītākajiem pulksteņiem. Josefs Māness ir gleznojis Prāgas vecpilsētas orloja gadalaiku panno. Tāpat arī mākslinieka vārdā 1920.gadā nodēvēts tilts Prāgā (Mánesův most). Viena no gleznotāja atstātajām mīklām ir glezna "Josefīne", kas tiek dēvēta par "čehu Monu Lisu". Mānesa dzīves laikā glezna nekad nav tikusi pārdota vai eksponēta, līdz ar to neatbildēts paliek jautājums, kas ir šī noslēpumainā sieviete gleznā.

 

Františeks Kožīks ir mēģinājis pēc iespējas precīzāk attainot gleznotāja Josefa Mānesa dzīvi un profesionālo darbību, reizē parādot Čehiju un blakusvalstu politisko noskaņu un gleznotāja laikabiedrus. Īpašs uzsvars tiek likts uz Čehijas patriotismu, kultūru un mākslu, kas ir pretnostatīts Austroungārijas impērijas dominējošam uzstādījumam.

 

Františeks Kožīks (1909-1997) ir Čehijā populārs autobiogrāfiju rakstnieks, raidlugu, scenāriju autors un esperanto valodas izplatītājs. Latviski pieejama autora grāmata "Čehijas karaļa un Romas ķeizara Kārļa IV dzīves un valdīšanas hronika". Kožīks savus autobiogrāfiskos darbus mēģina veidot pēc iespējas pietuvinātāk vēstures notikumiem, pētot arhīvus, vēstules un līdzgaitnieku vēstījumu. 

 

 

Grāmata, kas palīdzēs iepazīt Čehijas māksliniecisko garu caur vienu no 19.gadsimta ievērojamākajiem čehu gleznotājiem. 

 

"..tāds ģēnijs dzīvo starp mums, atēlo čehu pasauli, bet čehu pasaule par viņu neko nezina." (156.lpp.)

 

 

Tulkotāja: Halina Lapiņa

Izdevniecība: Latvijas Mediji


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive