Vinko Mēderndorfers "Sirds plaukstā"

February 09, 2022  •  Leave a Comment

Vinko Mēderndorfers

"Sirds plaukstā" 2021

 

 Vinko Möderndorfer
"Kit na plaži"  2015

 

DSC_2338DSC_2338SK

"Mēs esam kā divi vaļi skrejceliņa vidū, ko neviens negrib glābt. Tāpēc, ka paši negrib tikt glābti." (101.lpp.)

 

 

Vai ir iespējams uzcelt grāmatu slavas mākoņos, nepasakot neko daudz par to?! Uh, dažkārt man liekas, ka uzdevums izstāstīt tikai mazlietiņ par izlasīto (nemēģinot ne mazākajā mērā atņemt katra lasītāja pirmtiesības uz SAVU grāmatpieredzi) ir tik grūti, tajā pat laikā nododot savu sajūsmu, kas izmutuļojusi caur mani lasot kādu īpašu darbu.

 

Šis darbs ir īpašs! Burvīgs! Brīnišķīgs! Tie lasītāji, kuri baidās no bērnu grāmatplauktos paslēptajām grāmatām, pat nenojaušs, cik skaistu pasauli palaiž garām. Tik ļoti sirdi sildošs, skumji skaists un līdz dvēseles dziļumiem tīrs ir šis slovēņu autora darbs!

 

Interesanti, ka slovēņu oriģināldarba nosaukums ir "Kit na plaže" ( valis pludmalē), kad tik ļoti atbilst grāmatas vēstījumam. Taču šajā reizē, lai arī pilnīgi mainīts nosaukums latviski "Sirds plaukstā", tas gan precīzi attaino satura sensitīvāko daļu, gan rada pats savu burvīgo apzīmējumu. 

 

 

"Sirds plaukstā" iesākas kā vecmammas ar roku uzkulta debesmannā- gaisīgi virmuļojoša ar bērnišķīgu vieglumu un ironisku burbuļošanu. Līdz vienā momentā caur gaisīgumu uzkožos uz dzērveņu ogu skābajām notīm. Te nekas nav tā kā sākumā izliekas un vienā momentā jauniešu romāns iegūst smeldzīgi skaudru nokrāsu. Bet tomēr, tomēr. Šis nav darbs, kas sažņaudz un velk dzelmē, gluži pretēji- te mīlestība ir tik visuresoša, starojoša un apņemoša, ka nav iespējams sevī neielaist  šo sirsnības devu. Acis mirdz no sirsnīguma, līdz asaras aizmiglo skatu.  No aizkustinājuma, no sirsnības, no cilvēkmīlestības. 

 

 

Par ko ir "Sirds plaukstā"?

 

Nika ar ģimeni ir atgriezusies atpakaļ uz dzīvi Slovēnijā un turpina skolas gaitas 8.klasē. Nika ir asprātīga, izpalīdzīga, ļoti gudra un talantīga. Skolas biedri viņu pieņem par savējo. Taču Niku nomāc kāds noslēpums, kas draud izjaukt viņas uzbūvēto pasauli.... Kāds- tas tev būs jāatklāj pašam/-ai...

 

"Petra saka, ka būs friziere. Viņai nebūs sava salona, jo mamma teikusi, ka tas ir pārāk sarežģīti, tāpēc viņa grib būt tikai friziere. Viņai tas šķiet forši. Mazgā galvas, mazliet paķemmē, paralēli klausies radio un pēc tam ej ar meitenēm pusdienās." (11.lpp.)

 

Lotes Vilmas vāka ilustrācijas komplimentē šai trausli skaistajai grāmatai.

Tulkotāja: Māra Gredzena

Izdevniecība: Aminori

 

DSC_2329DSC_2329SK


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive