Kristina Sabaļauskaite "Silva Rerum"

July 09, 2022  •  Leave a Comment

Kristina Sabaļauskaite

"Silva Rerum" 2019

 

Kristina Sabaliauskaitė

"Silva Rerum" 2009

DSC_5417DSC_5417SK

Nav brīnums, ka kaimiņiem lietuviešiem lietu mežs jeb "Silva Rerum" ir sava veida klasisks dārgums, kurā mūsdienu autors spēj radīt augstvērtīgu senā kaluma literatūru. Pamatīgais teksts, vēsturiskais kontekts, laikmeta iezīmējums, visas maņas atdzīvinošais saturs, ko radījusi Kristina Sabaļauskaite, ir bauda jebkuram lasītājam, kurš spēj novērtēt augstvērtīgu literatūru. Jāteic, ka man kā latvietei drusku skauž- gan Lietuvas augstmanīgās asinis, kuras nebeidz tecēt cauri gadsimitiem un pulsēt lepnumam, neskatoties, ka no karaļiem mūsdienās vairs ne miņas, gan tādas mākslas vēstures zinātnieces, kas savu mīlestību pret pagātnes dvesmu spēj pārvērst elpu aizraujošos romānos. 

 

Četru sēriju grāmatas "Silva Rerum" ir viennozīmīgi viens no labākajiem literārajiem darbiem Lietuvā, kas vēstures līkločus savij brīnišķīgā literārajā baudījumā, atdzīvinot Viļņas ieliņas un uzdzenot bajārīgās asinis.

 

Jāņem vērā, ka Sabaļauksaites darbi nav nekāds sprints, kas mūsdienu izlepušajiem lasītājiem sniedz izklaides iespējas- šeit teksts ir gluži kā vecmāmiņas zemeņu dobes, kurām neredz ne galu ne malu- viengabalainajā tekstā, kurā teikumi sasniedz vairākas lappuses, jākoncentrējas, lai uzlasītu katras gatavās ogas un neaizslīdētu prom no apjomīgi viengabalainā vizuālā noformējuma. Neskatoties uz to- tas ir to vērts.

Vienīgi... Viss būtu daudz baudāmāks, ja vien šī grāmata pie manis nonāktu PIRMS "Pētera Imperatores". Diemžēl viss, kas lasīts "PĒC"- ir vien blāva atblāzma, gluži kā lietus mežs miglainā rītā- zinu, ka tālumā ir, bet nevaru saskatīt. Ak, "Pētera Imperatore" man bija gluži kā blieziens pa galvu, tāpēc Lietuvas bajāru lauku un mazās galvaspilsētas iespaidi vien tādi remdeni krāšņi man ir. Jebkurā gadījumā- leģendārā Sabaļauskaite ir jālasa, tikai, lūdzu, "Silva Rerum" jālasa visupirms- pirms vēl Krievijas impērija salauzusi galvaskausu.

 

3.8 zvaigznes

 

 

 

Tulkotāja: Dace Meiere

Izdevniecība: Zvaigzne ABC

DSC_5421DSC_5421SK
 


Comments

No comments posted.
Loading...