Ēvalds Flisars "Paskaties pa logu"

December 28, 2023  •  Leave a Comment

Ēvalds Flisars

"Paskaties pa logu" 2023

 

Evald Flisar
"Poglej skozi okno" 2018

AAA_7852AAA_7852SK

"Dievs var būt tikai viens, kaut arī viņas ir tūkstoš vārdu. Kāpēc gan Dievs negribētu draudzēties pats ar sevi? Nopietnāks jautājums ir tas, vai mēs, cilvēki, varam būt draugi. Cilvēki un dzīvnieki." (183.lpp.)

 

Paskaties pa logu, ko tu tur redzi? Vai tas, ko tu redzi, atbilst tam, kas patiesībā ir redzams?! Paskaties- skats uz ārpusi visdrīzāk pavērsts uz iekšpuses domu labirintiem, apslāpētām balsīm un mazītiņo dompasauli, kas norobežojusies no ārējās patiesības.

Vai mēs cilvēki tiešām esam pārāki par dzīvniekiem? Vai mūsu iedomības aizsegā patiesībā neslēpjas milzu nezvērs, kas plosa visu, kas patrāpās ceļā?

 

 

Kompromitējoši, izaicinoši, skandalozi un brīžiem skarbi šokējoši. Slovēņu rakstnieks savā ziņā sajauc kopā divas pasaules un spēlējas ar idejām, robežām, mīcot kopā kultūras, reliģijas, etniskās piederības pārliecības, liekot uzdot neērtus jautājumus, tajā pat laikā ar simboliskiem stereotipiem aicinot uz diskusiju un personiskās pārliecības ētisko elastību. 

 

Man ļoti patīk autora neordinārā stāsta struktūra, nodaļas iesākot ar filozofisko aicinājumu paskatīties pa logu- paskatīties ārpus sevis un reizē pa īstam ieraudzīt savu iekšējo pasauli.

Tikpat neparasta ir autora izvēle varoņa vēstījumu attainot vienskaitļa otrajā personā. Tu. Vai es? Tu. Tu. Viņš. Jaucas manī vārdi, saplūst ar galveno varoni- padsmitnieku, kurš iestrēdzis pirms/pēc traģiska notikuma, kurā ģeniālais smalkā robežā sastopas ar sabiedrības atpalikušo. Kad galvā tik daudz domu un neziņas, Saraksts ir tas, kas veido stāstus un palīdz atcerēties. Atcerēties svarīgo un arī to, ko vērts aizmirst. Bet kā lai aizmirst vecāku nodevību, kad dzimšanas dienā dāvanas vietā tiek pasniegta labākā drauga Rukša ceptās asinis. Tās saindē ķermeni un gribas šīs sāpēs noslīcināt reizē ar bēdām robežupē, kuru ik dienas šķērso neskaitāmi bēgļi. Tikpat ikdienišķi kā neredzama migla, viņi parādās un pazūd, līdz brīdim, kad anonīmā masa pārvēršas par taustāmu lielumu vārdā Ahmeds. Kopā viņi dodas nelegālā braucienā uz Londonu, pa ceļam nolemjot atbrīvot pēc iespējas vairāk cūku no dzīves nebrīvē. 

Bet kurš kuram ir liekāks nezvērs, kad draudzības viltus ir kaitniecisks savtīgums?Romānā sajaucas "Kalendārs mani sauc" un "The Beekeeper of Alepo", apzināti berot čili piparus uz brūcēm.

 

 

Tulkotāja: Māra Gredzena

Izdevniecība: Jānis Roze

 

3.8 zvaigznes


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive
January February March April May June July August (1) September October November December
January February March April May June July August September October (1) November December
January (7) February (11) March April May June July August September October November December