Kamilla Grebe "Ēnu mednieks"

June 27, 2023  •  Leave a Comment

Kamilla Grebe

"Ēnu mednieks" 2023

 

Camilla Grebe
"Skuggjägaren" 2019

AAA_4062AAA_4062SK

"Vai iespēja dzīvot attiecībās un nebūt ierobežotai ar bērniem nenozīmē emancipāciju- tiesības, kuras vīrieši baudījuši visos laikos? Tiesības neizvēlēties ģimenes dzīvi kā primāro, tā vietā fokusējoties uz darbu?" (157.lpp.)

 

Lai arī skandināvu kriminālromānu autore Kamilla Grebe atzīst, ka šis stāsts par seriālslepkavu ir izdomāts, tāpat kā rajons Stokholmā un varoņi, tomēr visu laiku nepamet sajūta, ka šis ir vēsturisks romāns, kas attaino ne tikai cietsirdīgu noziegumu skandināvu noir stilā, bet arī rakņājas dziļi vēstures apcirkņos, fokusējoties uz sieviešu nevienlīdzīgo attieksmi policijas aprindās. Tieši sieviešu lomai policijā, kas gadu gadiem ir lauzusies cauri skarbai pretestībai attiecībā ne tikai pret vīriešiem, kas dominē šajā profesijā, bet arī sabiedrības spiedīgajam viedoklim par sievietes vietu un lomu.

 

Grebe savus varoņus nežēlo- ja jums pietiek drosmes lasīt skandināvu kriminālromānus to drūmākajā izpausmē, tad "Ēnu mednieks" ir īstais emocionalitātes pārbaudītājs, jo dažu brīdi slepkavības ainas ir grafiskas un asiņainas. Un tomēr, šī grāmata ir kas vairāk par standarta asinsizliešanu un slaktiņu- izņemot laukā vardarbību, sanāk vēsturisks romāns par dažādu sieviešu likteņiem dažādās desmitgadēs. Īpašu nozīmi piešķirot vīriešu- sieviešu nevienlīdzību apskatīšanai karjeras veidošanā. Grebe vienmēr savos romānos mēģina runāt par sociāli aktuālām, bieži vien neērtām tēmām, piešķirot kriminālajam aspektam dziļāku vērtību.

 

Autore uzbūvējusi diezgan neparastu karkasu savam stāstam- par pamatu ņemot četras dažādas sievietes, kuras dažādos laikos strādājušas policijā, ik pa laikam atkāpjoties un mazlietiņ patinot filmu uz priekšu, kur lasītājs pāris rindkopās uzzina, kā iegrozījusies varoņu dzīve. Ēnu medniekam arī šai stāsta uzbūvē ir nozīmīgā loma, bet visu līdz galam nav iespējams atklāt, lai nesabojātu minēšanas priekus.

 

 

3.9 zvaigznes

 

"Tas viņai šķiet teju kā izsmiekls- daba uzcērtas savā skaistākajā ietērpā, izvēloties ugunīgi sarkanus un oranžus toņus, bet viņa vairāk par visu vēlas apgulties kādā lapu kaudzē un nomirt. Nu labi, varbūt ne īsti nomirt, bet katrā gadījumā mainīt darbu. Un vīru." (137.lpp.)

 

 

Tulkotāja: Inga Grezmane

Izdevniecība: Zvaigzne ABC


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive