MAJA LUNDE "Saules sargātāja"

June 23, 2023  •  Leave a Comment

MAJA LUNDE, Lisa Aisato

"Saules sargātāja" 2023
 

 

Maja Lunde,  Lisa Aisato
"Solvokteren" 2020

AAA_3869AAA_3869SK

Pateikt, ka man patika šī grāmata, ir nepateikt neko. Man likās, ka ilustrācijas ir tikai tās, kas vienkārši noliek uz pauzes-tik ārpasaulīgas, bet man tik ļoti patika daudzšķautnainais stāsts, es vēljoprojām domāju par Saules sargatāju, es tajā redzēju atkarības vai mentalās saslimšanas varu, no kuras pat piedošana nespēj atrast ceļu līdz sadziedēšanai.
 

Mēs varam būt laimīgi, ka mēs esam piesātināti ar dziļdomīgiem un emocionāli spilgtiem stāstiem, gluži kā mielojoties pie svētku galda, kas lūzt no pārticības. Un reizē cauri šim pārsātinājumam tik grūti atrast unikālo garšu, kas spētu likt baudīt kā vēl nekad. Majas Lundes bagātīgais stāsts simbiozē ar Lisas Aisato pārpasaulīgās ilustrācijas izrauj no piesātinājuma miega un satricina savā kosmiskajā skaistumā. Caur apokolitiski dramatisko un tumšo stāstu spēt radīt ko tik aizkustinoši skaistu un kontrastējoši kolorītu. Es burtiski ieniru un pazudu šajā vasaras stāstā, ļaujoties neskaitāmām emocijām, reizē traģiski skaudrām un tajā pašā laikā maiguma un cerību pilna.

 

Negodīgi būtu ielikt šo grāmatu bērnu plauktā, jo tā savaldzinās ikvienu pieaugošo. Vasaras grāmata, kas ir otrā daļa četru sezonu ciklā (latviski iznākusi arī ziemas grāmata "Sniega māsa"), stāsta par tumšo, mitro un skumjo pasauli, kurā gadiem pazudusi saule, bet kādā slepenā ielejā, kur uz dažiem mirkļiem iespīd saules stari, zied un plaukst visa dzīvā radība. Šis ir ne tikai stāsts par cikliskumu, balansa nozīmi un siltumu, ko izstaro saule, bet arī cilvēciskais tuvums un apskāviens. Šis ir arī stāsts par zaudējumiem, atriebību, bezpalīdzību un reizē drosmi. Es saskatīju arī paralēlo stāstu, kurā dzīvo cilvēku atkarības, kas pārņem personu gluži kā melna tumsa, neredzot neko vairāk par ļaunumu, tumsu, pazaudējot tuvākos un ceļu atpakaļ uz piedošanu. Skumjas, kas salauž visu dzīvo un maigo, centrējoties uz to, ko nav iespējams vairs salabot.

 

 

Ļoti, ļoti skaists vēstījums, kurā pat caur dramatiski drūmajām lapām laužas cauri krāsu eksplozija. Bauda acīm un sajūtām- elpu aizraujoši. Un reizē skumju pilni- ar tādām skumjām, no kurām nav iespējams atgriezties par par spīti piedošanai. 

 

4.5+ zvaigznes

 

 

Tulkotāja: Dace Deniņa

Izdevniecība: Zvaigzne ABC


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive