ILIS "Puika, kas spēlējās ar lellēm"

September 24, 2023  •  Leave a Comment

ILIS

"Puika, kas spēlējās ar lellēm" 2023

AAA_6614AAA_6614SK

Ar grāmatu dāmām mums bija kaislīga diskusija par šo grāmatu, bet es tomēr paliku pie sava viedokļa pēc pirmajām sajūtām, kādas man radās lasot "Puika, kas spēlējās ar lellēm".

Esmu piedzīvojusi ne vienu vien steriotipiem pilnu sarunu, kurā redzu, kā pieaugušie savus aizspriedumus par konkrētām lietām ir nodevuši bērniem. Viņi savukārt šo iemācīto modeli atkārto neskaitāmas reizes savā mikrovidē- bērnudārzā, skolā vai spēļlaukumos. Šī grāmata ir sava veida dzimumu steriotipu apkopojums, piemērojot saturu bērnu auditorijai. Protams, pirms bērniem savi aizspriedumi ir jālauž pieaugušajiem, tāpēc grāmata būtu jālasa un jāpārrunā kopā ar savām atvasēm.

Latvijai līdz dzimumu līdztiesībai vēl tāls ceļš ejams, skaidrs, ka viena grāmata neatrisina paaudžu paaudzēs tiražētos steriotipus, bet tas ir viens solis uz dialogu un lietu apskatīšanu plašākā kontekstā. 

 

 

Kas tieši man grāmatā patika?

 

*Aktuālā tēma par dzimumu līdztiesību, kas Latvijā ir vēljoprojām jāattīsta. (Man uzreiz nenāk prātā, ko citu varētu minēt par piemēru)

*Patika, ka dažādas kategorijas apskatītas no vēsturiskā aspekta, parādot, ka agrāk lietas, kādas mēs tās redzam tagad, ir bijušas pavisam savādākas. Iespējams, ka nākotnē tās būs vēl savādākas un viss, pie kā esam pieraduši šodien, nākotnes paaudzei liksies absurdi, greizi un nejēdzīgi. Jebkas ir mainīgs, viss atkarīgs kā uz to skatās.

*Patika vēstījums par to, ka nav svarīgi, kādu profesiju vai hobiju izvēlies, svarīgi ir tas, vai tev tas patīk. Nav jālej bruģis sievietei tikai tāpēc, lai pierādītu, ka sievietes arī var, bet viņa to var darīt, ja tas patiešām ir viņas dzīves aicinājums. Nav katram vīrietim jāada, tikai tāpēc, lai pierādītu, ka viņš to var izdarīt, bet, ja tas ir veids, kā viņš var relaksēties pēc darba, vai tas viņam sniedz gandarījumu- tas ir lieliski. 

*Patika tieši vīrieša attainojums ģimenes dzīvē. Nevis- es palīdzu mājasdarbos vai bērnu kopšanā, bet es rūpējos par saviem bērniem un daru mājas darbus, jo mēs esam ģimene. Karjeras iespējas var būt jebkuram no ģimenes locekļiem. Un šis ir arī kā piemērs, ka bērni spoguļo vecāku darbības (lelle slingā kā tētim).

 

Iespējams, kādam pasakas liksies papildinošas tekstam, bet man likās, ka viņas šoreiz ir liekas, atsevišķie stāsti paši par sevi veido kopainu.

 

 

 

Māksliniece: Andra Otto-Hvoinska

Zvaigzne ABC
 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive