Romija Felka "Sprostā"

September 27, 2023  •  Leave a Comment

Romija Felka

"Sprostā" 2023

 

Romy Fölck
"Sterbekammer" 2019

AAA_6678AAA_6678SK

Šī ir jau trešā detektīvsērija, kurā lasītāji var iepazīties ar 32 gadus veco izmeklētāju Frīdu Paulsenu. Lauku svaigais gaiss, ciemats, kurā viens otru pazīst un ir cieši saistīts, ābolu plantācijas, vecas mājas ar niedru jumtiem, pļavas, pussabrukušas dzirnavas un skarbi tēli- vācu autorei Romijai Felkai patīk uzburt lauciniecisku atmosfēru. Ja iepriekšējā grāmatā "Rēgu nams" bija mistiska un spocīga atmosfēra, tad šeit, nesakatoties uz skarbo un šausminošo stāstu par nolaupītas un ieslodzītas sievietes turēšanu nebrīvē, nepameta mājīga un viesmīlīga sajūta, pārvēršot šo par omulīgo detektīvu.

Šeit, protams, ir noslēpumi, pagātnes šķetināšana, mīklas un sarežģījumi, bet viss spriedzes elements ir tāds, it kā būtu ieslēgts vācu kino otradienas vakarā. Un savā ziņā tas ir pozitīvā nozīmē- šis detektvstāsts nebūs viens no tiem, kurš liks ik pa brīdim mest bailes pilnus skatienus pār plecu, vai tumsā baidīties no ikviena trokšņa, bet tajā pat laikā šis bija pietiekami aizraujoši savērpts noslēpums, lai gribētos izlasīt līdz galam un galu galā uzzināt, kas notika ar nolaupīto sievieti.

 

Vecās dzirnavās tiek atrasts miris vietējais, arogantais večuks. Apskatot sīkāk veco ēku, pagrabstāvā atklājas bunkurs, kurā atsevišķi elemeti norāda, ka šeit ir turēta gūstā sieviete. Kas ar viņu ir noticis un, kāpēc viņa tur tikusi ieslodzīta, to jānoskaidro jaunajai izmeklētājai Frīdai. 

 

Dažkārt šī detektīvstāsta elementi bija tik absurdi, ka pārvērtās teatrāli humoristiskā uzvedumā, it īpaši romānam tuvojoties kulminācijai. (Vēlies ar mani par to parunāt- raksti man. Parunāsim!)

Sajūta, it kā  tiešām skatītos seriālu, kurā tiek izspēlētas karstasinīgas ainas, lai lasītājs neiedomātos iegrimt snaudā. Kādā brīdī nojausma, kas ir vainīgais, burtiski vicinājās priekšā kā sarkana lupata bullim, vismaz tiem, kas ir rūdīti trilleru un detektīvu lasītāji, šādas stratēģijas ir labi pamanāmas, bet tas nebūt nemazināja interesi redzēt, kā autore šo visu saliks pa plauktiņiem.


Tajā pat laikā Felka ir daudz uzmanības veltījusi dabas un lokācijas aprakstam, acīmredzot, lai attainotu vietu, kur pati ir apmetusies uz dzīvi. 

Kādas domas man malās, pabeidzot grāmatu "Sprostā"?! Tās nobeigums būtu ideāls materiāls kādam rakstniekam, lai uzrakstītu serežgītu psiholoģiskā reālisma darbu. Man ļoti interesē, kas notika tālāk..

 

 

Izmeklēšanas stāsts tiem, kuriem patīk omulīgie detektīvi, lauku un mazo kopienu atmosfēra. 

 

Tulkotāja: Ineta Balode

Izdevniecība: Latvijas mediji


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive