Zanda Rubene "Digitālā bērnība"

April 17, 2024  •  Leave a Comment

Zanda Rubene

"Digitālā bērnība"

20240410-AAA_046320240410-AAA_0463SK

"Šajos nemitīgās steigas apstākļos mūs tomēr nepamet pārliecība, ka pavisam drīz iekārtosim visu labāk, izdosies atpūsties un laime būs garantēta. Dīvainā kārtā šis brīdis tā arī nekad nepienāk, jo digitālajā kultūrā mēs netiekam iedrošināti dzīvot šodienai, mēs tiekam trenēti kam citam- nākotnei. Taču nākotne ir neskaidra, jo tā vēl nav pienākusi- līdz ar to arī tā rada stresu un bailes." (27.lpp.)

Ļoti vērtīga grāmata, ko iesaku izlasīt ikvienam. Ar bērniem vai bez bērniem, šī grāmata ir par ikvienu no mums- paradumiem, ko veidojam, ieradumiem digitālo tehnoloģiju pasaulē, identitāti virtuālajā vidē un sabiedrību, kuras daļa mēs esam.

 

Pirms grāmatas izlasīšanas, noklausījos aizraujošu podkāsta "Cilvēkjauda" sēriju ar izglītības zinātņu profesori Zandu Rubeni, pēc kuras zināju, ka grāmata būs noteikti jāizlasa. Māsa atzinīgi izteicās par grāmatu, sūtot neskaitāmus citātus, kas lika aizdomāties, izteikt viedokli, oponēt vai piekrišanā māt ar galvu. Un man ir jāpiekrīt, ka katrā lappusē ir kāds teikums vai rindkopa, kurai pieķerties, it kā tā trāpīgi atzīmētu šodienas pasaules realitātes skaudrākos ievainojumus, kuri, atstāti novārtā, radīs nenovēršamas sekas nākotnē.

Autore veltījusi padziļinātu izpēti mediju tehnoloģijās un bērnības jautājumos, līdz ar to šis ir unikāls darbs, kurā pētīti ne tikai šobrīd aktuālie sociālie, kulturālie un ģeopolitiskie aspekti uz bērnību, bet arī vēsturiskais rakurss.

 

"Internets no laika ietaupītāja pārvēršas par laika izšķiedētāju." (30.lpp.)

 

Monogrāfija "Digitālā bērnība" ir par bērnu un vecāku komunikāciju, audzināšanu un attiecībām mūsdienu digitālajā laikmetā. Svarīgi atcerēties, ka tas nav labi vai slikti, tas ir vienkārši savādāk un ikvienam no mums nepieciešams saprast, kur šajā digitālajā laikmetā ikvienam no mums ir loma, izvērtējot vispirms pašiem savus viedierīču lietošanas paradumus. Neatkarīgi no mūsu audzināšanas pieejas, jāatceras, ka bērni ir tikai patērētāji vidē, ko veidojuši paši pieaugušie. Tā kā nav arī iepriekšējo paaudžu pieredzes, kā pareizi rīkoties attiecībā uz virtuālo pasauli un viedierīču patērēšanu, vienīgā iespēja ir būt klātesošiem, atbalstošiem, kopīgi meklējot vidusceļu.

 

Izzinoši, aizraujoši un vērtīgi.

Ja šī grāmata būtu iznākusi ārzemēs, tā sen būtu kļuvusi par bestselleru. Atliek vien novērtēt, ka mums ir pieejama tik vērtīga monogrāfija par digitālo bērnību.

 

"Atceroties, ka gadsimtiem ilgi pieaugušie ir bijuši bērnu kultūras veidotāji, digitālās realitātes radītie izaicinājumi pieaugušajiem bieži liek izjust bezspēcību un savas autoritātes mazināšanos." (10.lpp.)

 

 

 

 

4.5 zvaigznes

Izdevniecība: Jānis Roze


 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive