Babru Lindgrēne "Loranga"

April 14, 2024  •  Leave a Comment

Babru Lindgrēne

"Loranga" 2017

 

Lindgren, Barbro
"Loranga : del 1 & 2" 1970

20240413-AAA_075920240413-AAA_0759SK

Šo stāstu būs grūti izstāstīt, bet es mēģināšu.

Loranga ir absolūti hipijisks tētis- brīvdomātājs, kurš savu ikdienu pavada ģērbies sarkanā halātā ar tējkannas sildītāju uz galvas. Viņam patīk skaļa popmūzika, traki dejot, gulēt zem virtuves galda un dzīvi pavadīt nestrādājot. Toties katru dienu viņš izdomā sevi no jauna. Viņam ir dēls Masarīns- sarkaniem, nošļukušiem vaigiem, kuram ļoti garšo bulciņas un patīk gulēt zem dīvāna. Savukārt vectēvs, ko viņi dēvē par Dartanjanu, dzīvo viens pats malkas šķūnītī, ik dienas mērot temperatūru un mēģinot nesaslimt. Vēl atkritumu kaudzē ir žirafe un pēc kāda laika arī bezzobaini tīģeri. Ik pa laikam neparasto ģimeni apciemo draugs zaglis.

 

Grāmata par Lorangu ir absolūta autores brīvības izrādīšana bērnu literatūrā. Panku literatūra bērniem- kur notiek dauzīšanās ar tēliem un notikumiem, nojaucot jebkādas robežas stāstniecībā vai ierastajā formā, ļaujot tiem ālēties, ārdīties, nespēlējot pēc nekādiem noteikumiem, sabiedrības normām vai skaidrā prāta apelēšanas. Absolūts haoss un anarhija.

Racionālais pieaugušo prāts rada pretestību un mēģina šajā visā atrast kādu skaidrojumu un jēgu, nonākot pie secinājuma, ka šī reiz ir bērnu grāmata, kas ļaus to arī pieņemt bez noteikumiem un izskaidrojumiem.

Zviedru literatūras jandāliņš bērniem, kas pārspēj pat Pepijas tēlu savā trakulīgumā.

 

Zviedru rakstniece Barbru Lindgrēne ir sarakstījusi ap simts bērnu un jauniešu grāmatu, viņas darbi tulkoti neskaitāmās valodās un ieguvuši apbalvojumus.

 

Kaut ko tik dīvaini neparastu un absurdu jūs nebūsiet lasījuši.

 

 

 

Tulkotāja: Mudīte Treimane

Izdevniecība: Liels un mazs


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive