Žilija Bijē, Klēra Fovela "Katrīnas karš"

April 05, 2024  •  Leave a Comment

Žilija Bijē, Klēra Fovela

"Katrīnas karš" 2024

 

Julia Billet ,  Claire Fauvel
"La guerre de Catherine" 2012

 

AAA_0030AAA_0030SK

Rašele uz pasauli raugās caur fotokameras objektīvu- iekadrējot sev svarīgākās lietas, vietas un cilvēkus. Otrā pasaules kara viducī, ebreju meitene radusi patvērumu Sevras Bērnu mājā- skolā, kur arī pirmo reizi atklājusi savu fotografēšanas talantu. Bet drīz vien arī šajā revolucionālajā progresīvās pedagoģijas skolā ienāk kara briesmas un, Rašelei, nomainot vārdu uz Katrīna, nākas pamest skolu. Dodoties no vienas vietas uz citu, Katrīna fotofilmiņās iemūžina kara postīto Franciju un satiktos cilvēkus. 

 

Šis ir stāsts par cilvēcību necilvēcīgos apstākļos, par nesavtīgu rīcību upurējoties, lai glābtu citu cilvēku dzīvības. Komiksa formāts ļauj stāstu paātrināt kā kaleidoskopā, vērot kadrus vēja ātrumā, tajā pat laikā nepazaudējot svarīgākos pieturas punktus. Komikss ir ne tikai lieliska forma kā pievērst uzmanību tiem, kuriem lasīšana nav mīļākā nodarbe, bet arī apliecinājums, ka noteiktas satura un vizuālā stāsta formas ir tikai papildinājums visam zinājamam. 

Katrīnas stāsts ir daļēji patiess, daļēji autores izdomāts, kas attaino Otrā pasaules kara traģēdiju, kad bērni zaudēja vecākus, draugus un savu bērnību. Tikai ar Pretošanās kustības atbalstu daudzi bērni atrada patvērumu no iznīcinošās varas.

Fotogrāfija un kamera kā vienojošais elements, kas spoguļo notikumus apkārt, nepazaudējot māksliniecisko dzirksti par spīti kara destrukcijai. Gaisma, kas nepieciešama attēlam un tumsa, kur attīsta fotogrāfijas- arī šis simboliksi attaino patiesību, kas izgaismo kara tumsu. 

 

Skaudrs, bet cilvēciskas labsirdības pilns stāsts.

 

 

 

4 zvaigznes

 

 

Tulkotāja: Gita Grīnberga

Izdevniecība: Liels un mazs


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive