Ernans Diass "Paļāvība"

April 07, 2024  •  Leave a Comment

Ernans Diass

"Paļāvība" 2024

 

Hernan Diaz
"Trust" 2022

AAA_0009AAA_0009SK

 

"Sākumā "Saites" nebija tikai literatūra - tie bija pierādījumi. Un es nebiju tikai lasītāja- es biju detektīve." (247.lpp.)

 

Ar nozīmīgāko literatūras balvu laureātu darbiem ir sajūta, ka esi kailo karaļu pasaulē. Romāni ir neparasti, savādi un tik sarežģīti intelektuāli, ka tikai izredzētajiem ir iespēja saskatīt spozmi pareizajā gaismā. Pārējie? Pārējie vienkārši skatās uz kailo karali un saprot, ka viņi nespēj saredzēt to, par ko citi sajūsminās. Tā noteikti nav literatūra masām vai ierindas lasītājam, lai ko arī tas nozīmētu, atliek tikai ķerties klāt lasīšanai, lai saprastu, cik daudz no augstās literatūras esi spējīgs saprast. 

2023.gadā Ernans Diass par romānu "Paļāvība" saņēma Pulicera balvu. Var teikt, ka šis ir romāns romānā par romānu, nojaucot robežas starp patiesību un sagrozītiem meliem, liekot lasītājam maldīties starp četrām dažādām stāsta versijām par magnātu pāri un romānu par tiem. Kas ir īsti cilvēciskā daba un viņa vēlme atstāt liecības par savu personību citām paaudzēm? Vai vienam bagātniekam ir iespēja mainīt vēsturi?Kāda loma šajā visā ir viņa sievai? Un, vai iespējams pārrakstīt noslēpumaino romānu, neatklājot visu patiesību līdz galam?

Romāna pirmā daļa par Helēnas saslimšanu un noslēgtību ir vairāk sausi dokumentāla kā emocionāla, līdz ar to līdz galam nav iespējams līdzpārdzīvot vai saprast varoņus. Lai arī visu laiku tiek uzturēta intriga un ik pa laikam tiek atklātas arvien jaunas šķautnes šajā bagātnieku ģimenes stāstā, līdz pat pašām beigām nepamet sajūta, ka esi piemānīts un palicis apjucis savos minējumos. Vismaz man, izlasot grāmatu, līdz galam nekas nav skaidrs, autoram pašā interesantākajā stāsta daļā pametot telpu. Jautājums paliek aktuāls- kurai no četrām stāsta versijām tu kā lasītājs tici? Vai jebkurā ģimenes modelī pastāt viena vienīgā "īstā patiesība"?

Intriģējošā romāna ideja izšķīst romāna izpildījumā, sausi materiālajai un pompozajai pasaulei dominējot pār mentālo. 

 

Grāmata visiem tiem, kurus sajūsmina neparastas struktūras intelektuāli darbi, kur pamežģīt galvu.  Šis romāns varētu uzrunāt Ž. Kabrē "Es atzīstos" cienītājus.

 

 

 

3.5 zvaigznes

 

Tulkotāja: Ingūna Beķere

Izdevniecība: Zvaigzne ABC


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive