Keita Listere "Priekameitas, bārdāmas un nakststauriņi"

October 27, 2021  •  Leave a Comment

Keita Listere

"Priekameitas, bārdāmas un nakststauriņi. Pērkamās mīlas vēsture" 2021
 

Kate Lister

"Harlots, Whores & Hackabouts. A History of Sex for Sale" 2021

 

DSC_1324DSC_1324SK

Grāmata, kas pārsteigs ne tikai ar nezināmiem faktiem, šokēs ar vēstures liecībām, bet arī iepriecinās visizlepušāko lasītāju ar brīnišķīgi nostrādātu sējumu. Detaļas, kvalitatīvie dokumentālie foto, teksta struktūra, izvietojums, lappušu biezums- tas viss liecina, ka pie šī darba kvalitātes latiņas ir ļoti piestrādāts un veikts brīnumains darbs, lai lasītājam sniegtu visvērtīgāko. Piedevām, kas vēl detalizētāk varēs izvilkt esenci no vēstures lappusēm, ja ne lektore, kas pēta seksa darba vēsturi. Bet zināšanas ir nekam nederīgas, ja vien tās nespētu pasniegt aizraujoši arī vienkāršam lasītājam no malas. Jāteic gan, ka Keitas Listeres darbs nav no vieglākajiem- prast izstāstīt par konfrontējošo tematu tā, lai lauztu stigmas, steriotipus un aizspriedumus par vienu no senākajām profesijām. Un te ir primais mīts, ko apgāž autore, ka tā nemaz nevarētu būt senākā profesija. 

 

Grāmata aizraujošā veidā izklāsta pērkamā seksa vēsturi no senās Divupes līdz mūsdienām. Eiropa, Āzija, Amerika- katrai no tām laika griežos ir veidojusies sava pērkamā seksa kultūra, atkarībā no valstu ģeogrāfiskā novietojuma, vēsturiskās un tradicionālās ietekmes. Tik daudz nezināmā, biedējošā un pārsteidzošā. Bet neskatoties ne uz ko- pērkamā seksa industrijā sieviete jebkurā gadījumā kā sabiedrības locekle tiek pilnībā pazemināta, kritizēta, izstumta un stigmatizēta. Gadsimti nav spējuši mainīt šo naktstauriņu neaizsargātību un nosodīšanu, arvien pieverot acis uz pelēko masu, kas ir to klienti. Arī kari un likumdošana, kas mēģinājusi ierobežot un izskaust bordeļus, līdz galam nekad nav strādājusi. Vietās, kur aizveras vienas durvis, atveras citur nākamās. 

 

"Vai, kā atklāti atzinis amerikāņu ģenerālis Džordžs Patons:"Ja viņi nedrāžas, tad viņi nekaro." Taču valdībām visā pasaulē drīz vien nācās secināt, ka kareivji, kas drāžās bieži, nekaro vispār." (219.lpp)

 

Ne visos gadījumos miesas pārdošana ir brīva izvēle, nabadzīgākajās valstīs meitu pārdošana tika pieņemta par ierastu praksi. 

"Lielākā daļa no tām, ko atved naktī, ir nabadzīgas meitenes, kuru vecāki galēja trūkuma dēļ bijuši spiesti tās pārdot uz noteiktu gadu skaitu; un viņas atrodas verdzībā." (137.lpp)

 

Savukārt Japānā seksa strādnieces tika iedalītas kārtās. 

"Tajū uzskatīja par leiti, tai sekoja koši un pēc tm haši, kuras uzskatījas par "parastām", kaut arī ne mazākā mērā jaukām- tās sēdēja režģiem rotātās terasēs un piedāvājās garāmgājējiem." (95.lpp.)

 

Šādi varētu trupināt un turpināt ar interesantiem faktiem no pērkamā seksa vēstures lappusēm, bet tas nolaupīs tavu iespēju atklāt šīs zināšanas pašam. 

 

 

Iesaku! Tu būsi pārsteigts/a!

 

 

 

Tulkojums: Ilmārs Zvirgzds

Izdevniecība: Jāņa Rozes Apgāds

DSC_1341DSC_1341SK

DSC_1337DSC_1337SK

DSC_1335DSC_1335SK


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive