Rēli Reinausa "Mortens, Emīlija un zudušās pasaules"

October 03, 2021  •  Leave a Comment

Rēli Reinausa

"Mortens, Emīlija un zudušās pasaules" 2021

Reeli Reinaus

"Morten, Emilieja kadunud maailmad" 2020

DSC_1045DSC_1045SK

"Mortens, Emīlija un zudušās pasaules" ir purva grāmata tiešā un pārnestā nozīmē. Savā pasaulē es mēdzu par "purva grāmatām" dēvēt tos darbus, kas ar savu traģiskumu un skarbumu gāž no kājām un burtiski lapu pa lapai iegremdē tevi dziļāk purva akacī, pirms tu vēl esi sapratis, kas ar tevi notiek. "Purva grāmatas" ir tumšas, dūmakainas, pieblaķētas ar necaurredzamu skumju miglu, kas burtiski fiziski spiež pie zemes. Tās viltīgi apmāna ar šķietami pašsaprotamo, bet nemanāmi izvilina no tevis laukā tik negaidīti spēcīgas emocijas, ka nav iespējams tik vienkārši "atgriezties". "Purva grāmatas" ir manas grāmatas- tieši tādas, kuras atverot, es zinu, ka cauri skaudrumam un sāpēm, tās ļauj paraudzīties uz savu dzīvi no citas prizmas. Tieši tāpēc "Mortens, Emīlija un zudušās pasaules" es droši varu ielikt savā "purva grāmatu plauktā" pie citām māsām gremdētājām. 

 

Man jāuzteic grāmatas dizains, tā ir bauda lasīt grāmatu, kurā katra lappuse ir apmīļota un izlolota, kur visniecīgākie sīkumi un detaļas ir savā paredzētajā vietā. "Mortens, Emīlija un zudušās pasaules" ir ieturētas vienotos pelēkzilos, brūnos un duļķaini laškrāsainos toņos, izspēlējot šīs krāsas arī burtu fontā, lapaspušu numerācijā un visās Marjas Līsas Platsas ilustrācijās, kas atmosfērīgi papildina mistisko stāstu. 

 

Maģiskajā reālismā uzrakstais stāsts ieved lasītāju pavisam drūmā un šķietami izmisīgajā pusaudža Mortena dzīvē, kurā vissvarīgākais ir izturēt tikai šo dienu. Tikai šo vienīgo, nedomājot, kas būs rīt un, cik neiespējami grūti būs sagaidīt nākamās dienas vakaru. No šķietami laimīgas dzīves ar vecvecākiem, Mortens ir nonācis situācijā, kurā vienīgais tuvākais cilvēks, kuram par viņu būtu jāparūpējas- mamma, ir devusies peļņā uz kaimiņvalsti Somiju, bet tēvocis alkoholiķis Mortenu bez iemesliem kausta, izgāžot iedomātas dusmas par savu neizdevušos dzīvi. Lai arī šajā dramatiskajā situācijā nav redzams gals, Mortenam ir pāris lietas, ko viņš patiesi mīl. Fotoaparāts un purvs- tās ir lietas, kas palīdz Mortenam aizmirst realitāti un būt pašam par sevi. Un tieši dodoties ierastajās pastaigās uz purvu, Mortens uzzin par paralēlo garu pasauli.

 

Rēli Reinausa stāstā ievij folkloras un mosticisma elementus, pievēršot uzmanību par purvā mītošajām dvēselēm, iebalzamējušamies cilvēkiem un noslēpumainajiem purva ceļiem uz salām, kas senākos laikos bijušas kā patvērums ciemu iedzīvotājiem no slimībām un uzbrucējiem.

Neskatoties uz to, ka šī ir ļoti tumša grāmata, Rēli Reinausa galveno varoni Mortenu ir radījusi kā ļoti gaišu, cerību pilnu un daudzsološi talantīgu tēlu, kuram neskatoties ne uz ko, izdodas lieliski mācīties, attīstīt savu talantu fotografējot, būt izpalīdzīgam un ar emocionāli krāšņu personību.

 

 

"Mortens, Emīlija un zudušās pasaules" ir grāmata ne tikai pusaudžiem, bet arī pieaugušajiem. Mani saistīja šis atmosfērīgi purvainais vēstījums, kas mistisko savieno ar reālo.

 

 

Izdevniecība: Jāņa Rozes apgāds

Tulkotāja: Maima Grīnberga

DSC_1053DSC_1053SK

DSC_1054DSC_1054SK
 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive