Sandra Kalniete "Tev būs četri vīri"

December 27, 2021  •  Leave a Comment

Sandra Kalniete

"Tev būs četri vīri"  2021

DSC_1651DSC_1651SK

"..nodomāju:" Pat ja dzīve mani ir piedrāzusi, tad vismaz sapņi man ir kinematogrāfiski!"" (119.lpp.)

 

"Tev būs četri vīri" ir Eiropas Parlamenta deputātes Sandras Kalnietes debija romāna žanrā, savukārt lasītājiem spilgti atmiņā būs palicis diplomātes dokumentālais darbs par savu dzimtu "Ar balles kurpēm Sibīrijas sniegos".

Caur galvenās varones Indras dzīves gājumu, lasītājs tiek izvests cauri Latvijas vēstures lapām pagājušā gadsimta, padomju un pēcpadomju Latvijas laikā, savā ziņā skaudrajā dzīves stāstā iekodējot tik daudzo latviešu sieviešu likteni. Paaudze, kuru izauklējuši vecāki, kuri izsūtījumā zaudējuši paši savu jaunību, turpina dzīvot bailēs par pastāvošo varu. Komunālie dzīvokļi, čeka, sekss, kurš oficiāli neeksistē, alkoholisms un zaudēti sapņi, stingra audzināšana un sabiedrības uzspiestās normas. Autore Indras liktenī ierakstījusi apkārtējo sieviešu sāpju un spēku stāstus, neļaujot līdz galam ļauties izmisumam, tādejādi pierādot, ka, neskatoties ne uz kādiem ārējiem apstākļiem, latviešu sievietēs ir iekodēts iekšējs spēks, lai celtos, cīnītos un iemācītos dzīvot pa īstam, reizē slāni pa slānim lobot nost paaudžu paaudzēs nodoto upura masku. 

 

Autore raksta viegli raitā valodā, kas lasītāju dzen uz priekšu, neskaitāmie notikumi gan dažubrīd apreibina ar savu krāšņumu- nespējot sagremot tikko izlasīto jau atkal tiek piespēlēts negaidīts likteņa pagrieziens. Te gan jāņem vērā, ka autore ir ar nodomu ielikusi dzirdētos stāstus vienā kopumā, kas rada neticami ņirbošu notikumu virpuli. Lai arī romānā tiek apskatītas tādas padomju tabu tēmas, kā seksualitāte, Sandra Kalniete nebaidās runāt atklāti, tādejādi arvien vairāk parādot galvenās varones transformāciju savas seksualitātes atklāšanā, sevis iepazīšanā, atmetot ierobežojošās stigmas un iekaltās pārliecības, kas nākušas līdz ar audzināšanu. 

 

"Tev būs četri vīri" vislabāk novērtēs galvenās varones paaudzes sievietes (un, protams, vīrieši), kas atpazīs laikmeta iezīmes, savu piedzīvoto padomju jaunību, atmodu un ārzemju pieredzi.

 

 

"Tas bija padomju laika lāsts, ka bijušajiem laulātajiem gandrīz nebija citas izvēles kā turpināt dzīvot kopā, reizēm pat vienā istabā." (110.lpp)

 

 

Izdevniecība: Zvaigzne ABC

 

DSC_1666DSC_1666SK
 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive