Adams Kejs "Mazliet sāpēs"

April 17, 2021  •  Leave a Comment

Adams Kejs

Adam Kay

"Mazliet sāpēs" (2021)

"This is going to hurt"(2017,2018)

 

DSC_6871DSC_6871SK

"Kāda izcila ārste konsultante saviem apmācāmajiem parasti saka: līdz brīdim, kad viņi dosies pensijā, varēs sapildīt vienu autobusu ar mirušiem bērniem un bērniem ar cerebrālo trieku, un uz šī autobusa sāna būs uzrakstīts ārsta vārds."

 

 

Brīdinājumsja tev paliek slikti vien lasot tādus vārdus kā asininis, gļotu recekļi, atslāņojusies placenta vai bezdievīgi izdalījumi- tad labāk aizmirsti šo grāmatu. Ārsta darba aizberga neredzamā daļa ir tieši viss augstāk pieminētais. Un vēl daudz, daudz vairāk. It sevišķi, ja ārsta darbības lauks ir ķirurģija vai ginekoloģija, kā Adama gadījumā. Bet ak, kas par lielisku grāmatu tev ies secen. Un es tiešām esmu sajūsmā par šo grāmatu. 

DSC_6877DSC_6877SK

 

Pagājušo gad sanāca izlasīt franču ārsta piezīmes no savas darba ikdienas un tas bij humoristiski aizraujoši, bet šis. Šis ir cits līmenis. 

Ne velti Adams aizejot no dakteru gaiteņiem pievērsās stand up izrādēm, scenāriju rakstīšanai un grāmatām. Man tiešām ir sajūta, ka reizē ar grāmatu es esmu ieguvusi vienu lielisku stand up izrādi, kurā melnais humors ir neticami spēcīgs, jo zinot, ka tas ir viss ir notcicis patiesībā, gribas iesaukties- jēziņ, tie cilvēki taču ir traki. 

 

Reizē ar traki humoristiskajiem gadījumiem ar ko nākas daudzu gadu garumā sastapties jaunajam dakterim, tiek akcentētas Lielbritānijas NHS problēmas, kas acīmredzami šķiet absurdas un pazudušas starp birokrātiskajiem gaiteņiem, kur politiķi nespēj ielūkoties. Varbūt kādam tā liekas sūdzēšanās, ( un ne velti Adams ar skumjām aiziet no šīs profesijas), bet man pašai nācies saskarties ar veselības sistēmas grimstošā kuģa bezspēcību, nespēju iedomāties, kas daras tagad-pandēmijas laikā, ja jau gadus iepriekš sistēmā trūka darba spēka, neatliekamās palīdzības uzņemšanas nodaļā ieteica ņemt līdzi filmas, jo gaidīt var nākties 5 un pat daudz vairāk stundas, raksti par jauno ārstu pašnāvībām bija kā ikdienas laika ziņu statistika. 

 

Ak, ak. Mēs bieži aizmirstam, ka ārsti ir cilvēki. Cilvēki. Nevis dievi. Un kā jebkurš, jā, kā jebkurš no mums arī kļūdās. 

Vēlāk noskatoties intervijas ar Adamu un stāstot par traģisko gadījumu, kas bija lūzumpunkts viņa karjeras beigām, viņa acīs var manīt neizsakāmas skumjas. Jo, kā viņš pats saka, ka tagad slikta diena skaitās, ja viņš ir sabiedrisko transportu, bet ārsta sliktās dienas.... Tās ir katastrofas, kas ietekmē visu dzīvi. Un vēljoprojām viņš ilgojas pēc sajūtas, kad darba dienas beigās esi sajuties, ka kāda ir palīdzēts.

 

Brīnišķīga, humora pilna un reizē dziļi skumja grāmata. Noteikti sameklēšu Ziemassvētku izdevumu. Skaidrs, ka datu aizsardzības dēļ šī grāmata tika rūpīgi pārdomāta kopā ar juristiem, ik pa brīdim baidoties, kurš no pieminētajiem varētu iesūdzēt tiesā. 

 

 

"Ārstam jāpiemīt kaut kam tādam, ko nav iespējams iekalt no galvas vai novērtēt ar atzīmi,- labam ārstam nepieciešama liela sirds un paplašināta aorta, caur kuru tiek pumpēta bezgal;īga jūra līdzjūtības un cilvēciskas laipnības."

 

 

Izdevējs: Zvaigzne ABC, 2021

 

DSC_6880DSC_6880SK
 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive