Andruss Kivirehks "Kaka un pavasaris"

April 04, 2021  •  Leave a Comment

Andruss Kivirehks

"Kaka un pavasaris"

 

Adrus Kivirähk

"Kaka ja kevad" (2009)
 

DSC_6576DSC_6576SK

Daudz apspriestā, peltā un tajā pat laikā bērnu tik ļoti iemīļotā grāmata ir atgriezusies! Un kur vēl piemērotākā gadalaikā kā pavasaris, kad kūst ne tikai sniegs un izdīgst pasaulē skaistākās pienenes, bet arī parādās no ziemas miega pamodušies apbaltējuši kaku struņķīši. Ir pagājuši vairāki gadi, kopš pirmo reiz pie latviešu lasītājiem ieradās šī grāmata un šķiet, ka jaunā paaudze, kas audzina mazos lasītājus ir krietni atvērtāka un pieņem, ka ir pilnīgi normāli un svarīgi ar bērniem runāt par visām lietām, kas ir ap mums. 

Igauņu atpazīstamajam rakstniekam Andrusam Kivirehkam tik lieliski izdodas saredzēt pasauli bērna acīm- ikdienišķās lietas pamanīt, izcelt un piešķirt tām burvu spējas un ieņemt dzīvu veidolu. Radiators, kurš pārvēršas par krokodīlu, pirātu karote, no kuras nevar izbēgt neviens šķīvī nomaldījies zirnīts, dzelmē nogrimis cimds, kurš gatavs kļūt par zivju prezidentu, purkšķīši kosmonauti un kaķis, kas grib kļūt par Ziemassvētku vecīti. Andruss ar ironisku humoru liek pasmieties par tik pierastām un saprotamām situācijām, kādas tās saredz ikviens bērns, ļaujoties neierobežotai un nesavaldītai fantāzijai mutuļot un vārīties neiedomājamos plašumos. Vietām es smejos skaļi, bet aiz katra humoristiski absurdā stāsta ir kas pārdomu veicinošs. It sevišķi stāstos par bērnudārzu, jaku, Heriju un slēpēm- tas liek no malas paraudzīties, kādi mēs esam vecāku lomā, ko sagaidām un pieprasām no bērna, tajā pat laikā aizmirstot tajā visā savu darbību pretrunas. 

DSC_6584DSC_6584SK

Nevar noliegt, ka izvēloties šo drosmīgo un provokatīvo nosaukumu bērnu grāmatai, autors radīja plašu atpazīstamību un pievērsa uzmanību, it sevišķi mūsu, kā izrādās, konservatīvajā sabiedrībā. Bet "Kaka un pavasaris" nav tik daudz par kaku struņķīšiem (tas ir tikai viens no 30 stāstiem), kā par mazajām lietām, kam mēs ikdienas steigā nemaz nepievēršam uzmanību. Bet viņas tepat vien ir- un ļaujoties bērnu fantāzijai, spēj piedzīvot vēl vienu krāsainu, piedzīvojumiem bagātu dzīvi.

 

Pēc grāmatas izveidota interaktīvā un skatītājus iesaistošā izrāde ar tādu pašu nosaukumu "Kaka un pavasaris", kas saņēmusi prestižo Spēlmaņu nakts balvu.

 

Izdevējs: "Liels un mazs", 2012 (2021)

Tulkotājs: Guntars Godiņš

 

DSC_6580DSC_6580SK

 

DSC_6588DSC_6588SK

 

DSC_6609DSC_6609SK

 

DSC_6599DSC_6599SK

 

DSC_6592DSC_6592SK

 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive