Hannah Kent "Burial rites"

April 16, 2021  •  Leave a Comment

Hannah Kent

"Burial rites" (2013)

DSC_6866DSC_6866SK

"An extraordinary man. A saga man. Had chosen me. For the first time in my life someone saw me. And I loved him because he made me feel I was enough."

 

 

Šī grāmata ir kā vēja brāzma, kas izložņā sadragātos nama stūrus pēc graujošas vētras. Liega, lēna un ritmiski poētiskā, kurā katrs teikums izskan ar vibrējošu dzejas noti. Šī grāmata ir kā lūgšana, grēksūdze, pēdējais elpas vilciens pirms aiziešanas. Šī grāmata ir aplūdušas pļavas un putnu kores agrā pavasara spelgonī. Šī grāmata ir mediatīva pateicība literatūrai, kas spēj radīt ko tik pilnasinīgi skaistu. 

 

"Burial rites" ir balstīta uz patiesiem notikumiem- pēdējie dzīves brīži uz nāvi notiesātajai Agnesei 1829 gadā. Viņa bija pēdējā sieviete Islandē, kurai izpildīja nāvessodu nocērtot galvu. Caur pirmās personas stāstījumu, grāmata mūs aizved uz skrabi islandisko vidieni, traģiskajiem notikumiem, smago kalpones likteni un neizbēgamo likteni. 

Šī novele lieliski attēlo vispārējo cilvēku vēlmi tiesāt, nezinot patiesos iemeslus, kas noveduši līdz neizbēgamiem notikumiem ar traģiskām sekām. Arvien vairāk iepazīstot Agnesi un reizē līdzpārdzīvojot par neizbēgamo situāciju un bezpalīdzību, negribas ticēt, ka nekas nav labojams un līdz pēdējai lappusei gribas ticēt, ka izglābšanās no likteņa ir iespējama, ka visu vēl var paspēt vērst par labu, mainīt, izstāstīt, saprast, apžēlot. 

 

Par slepkavību grupā notiesātā Agnese tiek uz laiku ievietota ģimenē, kura ikdienā strādājot kopā ar jauno sievieti, pieņem Agnesi, kas viņa ir patiesībā, nevis par ko viņa ir pasludināta. Dienām ejot un grēksūdzēs mācītājam ik dienas pa mazam gabaliņam atklājas Agneses dzīvesstāsts, kas ir pilns ar emocionāli plosošiem notikumiem. Islandiski izolētā un skarbā daba ir ne tikai fons šim literārajam darbam, tas padziļina un attaino varoņu emocionālos lēmumus un dvēselisko stāvokli, nevis kontrastējot, bet dzīvojot simbiozē. 

 

Šī novele nelīdzēs steigā apmierināt izklaides vēlmes, šeit steiga, ātrums un piedzīvojumi neeksistē. Ieelpa- izelpa, lēni un liegi, ļauties un baudīt vārdus kā tumši melno šokolādi, rūgti saldo un skābeni riekstaino. 

 

DSC_6868DSC_6868SK

DSC_6869DSC_6869SK

 


 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive