Lelde Stumbre „Perfekcioniste”

July 18, 2021  •  Leave a Comment

Lelde Stumbre

„Perfekcioniste” 2021

DSC_9977DSC_9977SK

DSC_9984DSC_9984SK

Cik daudz mēs paši varam ietekmēt un mainīt savu likteni un dzīves ceļu?! Vai apkārtējos cilvēkus mēs izvēlamies paši, vai tie  mūsu dzīvēs ienāk, lai risinātu kopējus jautājumus, meklētu atbildes, bet varbūt mainītu mūsu uztveri, kā mēs raugāmies uz lietām vispārīgi.

 

Latviešu dramaturģe Lelde Stumbre savā jaunākajā romānā „Perfekcioniste” ir radījusi varen komplicētu, spilgtu un stipru sievietes tēlu. Galvenā varone Rolanda ir ne tikai vizuāli ugunīga- ar rubīnrudiem matiem, apspīlētām drēbēm un slaidu augumu, kura dēļ tā vien šķiet, ka visi apkārtējie vīrieši tiek pilnībā pārņemti viņas varā, bet Rolandā ir arī spēcīgi liesmojoša personība, kas ne tikai rada, piešķir dzīvīgumu telpām un apkārtējos cilvēkos iedvešs bijību, bet arī grauj. Savā ziņā, perfektā sieviete Rolanda, kas mēģina būt ideāla gan mājās, gan darbā, gam draugos, ir antivarone- ar savu valdonīgo varu, iznīcinot apkārtējo cilvēku dzīves, gan tiešā, gan pārnestā nozīmē. Vai ārēji neuzvaramais cietoksnis, ko galvenā varone ir gadu gaitā cēlusi kopā ar savu pārliecību, harismu un viedumu, patiesībā slēpj kādu neizārstētu traumu, kas pašā dziļākajā būtībā padara mūs visu tik vienlīdzīgus- cilvēcīgi ievainojumus. 

 

Četras daļas iedala romānu sava veida dzīves posmos, kuros lasītājs seko līdz galvenās varones transformācijām, dzīves līkločiem, atklāsmēm un sevis meklējumiem. Katra no tām ir pilnīgi savādāka, ar citu ritmu, stilu un notikumu daudzumu, radot pilnīgi citas sajūtas lasītājam. Ja pirmā daļa „Ģimene” pielīdzinās meksikāņu seriālam, ar neticamiem, krāšņiem notikumiem, kas mainās ik pa lappusēm, ar dramatiskiem pavērsieniem, traģiskiem notikumiem un pārsteidz lasītāju nesagatavotu, tad otrā daļa „Lauki” ir pilnīgi savādāka- pārdomu pilna, rimta, pieklusinātāka, jo reizē ar galveno varoni Rolandu, lasītājs meklē balansu un nododas sevis meklēšanai. No sievietes, kas savā perfokcionistes dzīves ceļā grauj, pārvēršoties par vērotāju no malas, rakstniece aizved lasītāju uz Parīzi, trešajā daļā ienesot romānā pasaulīgu dvesmu, mazliet sapņu un romantikas, kā sagatavojot pēdējam, iesakņošanās posmam- daļā „Māja” Rolanda vēljoprojām turpina uguņot, reizē arī labojot sadedzinātos tiltus.

 

Kurš teicis, ka latvieši nespēj sacenties literatūrā ar Meksikas romantiskajām TV-novelēm. Var, un kā vēl, Lelde Stumbre spridzina ar īpaši enerģisku galveno varoni, pārsteidzošiem un negaidītiem notikumiem un beigām, kurās vērts atvērt grāmatas pirmās lapas un vēlreiz pārlasīt, lai visi elementi saslēgtos kopā kā japāņu puzlē.

 

 

Izdevniecība: Latvijas Mediji

 

DSC_9989DSC_9989SK

 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive