Frēdriks Bakmens "Nervozie ļautiņi"

September 26, 2021  •  Leave a Comment

Frēdriks Bakmans

"Nervozie ļautiņi" 2021
 

Fredrik Backman

"Folk med ångest" 2020

 

DSC_1059DSC_1059SK

Frēdrika Bakmana darbi ir kā itāļu saldējums- katra jauna garša nāk ar patīkamu pārsteigumu, bet viens paliek nemainīgs- kvalitāte. Īpašais rakstības stils, kurā ironiskas un bieži vien absurdas situācijas tiek samiksētas ar aizkustinošu dzīvespratību. Viena gada laikā no skeptiķa esmu kļuvusi par Bakmana aboslūtu pielūdzēju. Ikvienam no mums šajā pārmaiņu un satraukuma pilnajā laikā ir vajadzīgs pa devai Bakmana- nīgruma, skumju, stresa slimībai pielietojot guru smieklu inhalāciju. 

 

Neveiksmīgs bankas laupītājs pazudis bez pēdām, viss, kas ir policijas rokās- astoņi kaitinoši ķīlnieki, kas atbrīvoti no neplānotas ķīlnieku krīzes. Šķetinot absurdos notikumus, tiek atklāts, ka nejauši kopā sanākušajiem potencionālajiem dzīvokļa pircējiem ir daudz vairāk kopīga, kā sakumā licies. Bakmans šajā darbā ir pievērsies trillera cienīgai mistērijai ar daudziem nezināmajiem, negaidītiem pagriezieniem un pārsteiguma elementiem. Brīdī, kad gandrīz skaļi iesaucos "ĀĀĀ", ar domu, ka tagad man ir skaidrs atrisinājums, autors mani tin ap pirkstu, ieviešot arvien jaunas nianses, lai tā visa bilde saliktos kopā. Lielisli! Lieliski! Es tikai priecātos, ja Bakmans turpinātu darboties trillera un kriminālromāna lauciņā, radot vienreizējus litrāros darbus no kuriem nav iespējams atrauties. 

 

Katrs no tēliem nav nejaušs garāmgājējs- katram ir unikāla nozīme un stāsts, kas slēpjas zem sākotnējā virspusējā un dramatiski kaitinošā. Tā vien liekas, ka Bakmans visos savos romānos rada īpaši pārspīlētus tēlus ar negatīvām īpašībām, ko ar grūtībām pieciešs apkārtējie. Un brīdī, kad liekas- šis ir par daudz un muļķīgos izgājienus nav iespējams vairs paciest, Bakmans kā uz burvju mājiena parāda, ka katrā slēpjas apslēptais labais, kas sākotnēji nav redzams aiz aizsargmaskām. 

 

Lai arī virspusēji var likties, ka "Nervozie ļautiņi" ir par neizdevušos bankas laupīšanu, dzīvokļu apskati, kas neveiksmīgi pārvērtusies par ķīlnieku sagrābšanu, zem virskārtas slēpjas stāsts par cilvēcību, lēmumiem, kas ietekmē mūsu dzīvi un situācijām, ar kurām mums jāsamierinās. Ikviens no mums dzīvē pieļauj kļūdas, bet mēs esam pelnījuši otro iespēju. "Nervozie ļautiņi" ir ļoti vieda, labsirdīga un sirsnīga grāmata, kura pievērš uzmanību nopietnai tēmai- pašnāvībai. 

 

DSC_1076DSC_1076SK

 

 

Izdevniecība: Jāņa Rozes apgāds

Tulkotāja: Renāte Punka


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive