Žaks Frīnss "Sestklasnieki neraud"

January 01, 2022  •  Leave a Comment

Žaks Frīnss

"Sestklasnieki neraud" 2021

 

Jacques Vriens 

"Achtstegroepers huilen niet" 2012

DSC_2103DSC_2103SK

 

Piepildīta ikdiena ar notikumiem, aktivitātēm, pusaudžu ķildām un mērķtiecīgiem sapņiem. Sestklasniecei Akijai ir lieliska klase un vēl lielskāka skolotāja. Kā gan savādāk var nosaukt to cilvēcisko attieksmi, kas bez izskaistinājumiem, bet ar milzīgu sirsību un līdzpārdzīvojumu stāv klāt traģiskajā brīdī, kad Akijai atklāj leikēmiju- asins vēzi. Protams, man visu laiku pakausī skan- bet tā ir Nīderlande, kā tas būtu Latvijas skolā?! Kā rīkojas skolotāji, kad kādam no bērniem dzīvē notiek neatgriezeniski un dzīvi mainoši notikumi- vecāku zaudēšana, slimība vai kāda cita nelaime?! Paralēli pārmaiņām ģimenē skolnieces dzīvē, šeit var vērot, kas notiek ar līdzcilvēkiem- šajā gadījumā klasesbiedriem- kā katrs no tiem pieņem šo ziņu un kā rīkojas.

Darbs ir trigerējošs, katrā ziņā es nevaru teikt, ka visiem ir šis jālasa, espat nespēju iedomāties, kā šo spētu izlasīt kāds, kurš pats vai ģimenē saskāries ar nāvējošām slimībām. Vismaz mani šis darbs trigerēja. Es to pāris reizes liku malā, jo vizualizēju vēža pacientus un nesaudzējošās patiesības, ar kurām nākas saskarties pavisam maziem bērniem, kas vispār vēl nav paspējuši iepazīt pasaules burvību. Arī man apkārtējie cilvēki ir gadiem cīnījušies ar leikēmiju, tās sāpes un pārdzīvojumi arī uz mani ir atstājuši lielu iespaidu, līdz ar to es nespēju lasīt šo darbu kā skatītājs no malas.

 

Arī autors savā skolotāja profesijā ir piedzīvojis savas skolnieces saslimšanu ar leikēmiju, tāpēc var just, cik ļoti viņam šis darbs ir bijis nozīmīgs, un, cik patiesībā traumējoša ir šī pieredze, jo nav iespējams palīdzēt. 

 

Paldies par šo brīnišķīgo darbu autoram. Par šo ir jārunā, jāsaprot, kā šādās situācijās rīkoties, kā apkārtējiem palīdzēt tik ar negaidītām emocijām un nespēju ietekmēt situāciju. Neskatoties uz to, ka "Sestklasnieki neraud" ir emocionāli iztukšojošs darbs, viņā ir tik daudz sirsnības, bērnu dzīvesprieka un dzīves mīlestības.

 

 

Tulkotāja: Inese Paklone

Izdevniecība: Liels un Mazs

DSC_2113DSC_2113SK
 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive