Gerijs Polsens "Ziemas deja"

January 01, 2022  •  Leave a Comment

Gerijs Polsens

"Ziemas deja" 1999/2000

 

Gary Paulsen

"Winterdance"

DSC_1634DSC_1634SK "..es zaudēju pamatu zem kājām un atkal uz mutes šļūcu aiz kamanām. Jāatzīst, ka šādā pozā braucu jau tīri labi." (136.lpp)

 

Wow, sajūta, ka esmu atpakaļ savā bērnībā, kur izbaudīju Žila Verna un Džeka Londona darbus. Atceros, kā raudāju lasot "Balto ilkni". Šī ziemīgi saltā piedzīvojumu grāmata ievelk atpakaļ bērnībā, kur pasakām līdzīgi stāsti uzbūra nezināmu pasaules daļu- mežonīgi nesavaldāmu, pārsteigumiem mutuļojošu, dzirkstošu un reizē apbrīnojami šausminošu. Aizvedot lasītāju līdzi ceļojumā, kur dzīvības un nāves trauslums ir burtiski pirkstu galiem sataustāms.

 

"Neko nezināju par Aļasku, par braukšanu pāri kalnu grēdām, aizsalušajai jūrai, braukšanu sacīkstēs, pārvarot vairāk nekā 1000 jūdzes, 1100 jūdzes mežonīgajos apvidos, 1180 jūdzes sniegā un lielā aukstumā, tādās aukstumā, kādu nevarēju pat iedomāties, neticami stiprā vējā, ūdens rēkoņā, nāvīgos sapņos- tā bija vesela pasaule, par ko neko nezināju." (43.lpp)

 

Gerijs Polsens ir mērķtiecīgs un spītīgs savās ilūzijās, bet tajā pat laikā pilnīgi nesagatavojies slavenajām suņu pajūgu sacensībām, kas vairākas nedēļas nežēlīgā aukstumā un salā ved cauri bīstamiem pasaules nostūriem Ziemeļamerikā, šķērsojot aizsalušu jūru, Aļaskas grēdas, tundru, aizas un citas dzīvībai bīstamas vietas, spītējot ziemas neparedzamajiem apstākļiem. Pāri visam ir milzīga cieņa pret suņiem, no kuriem tik ļoti ir atkarīga izdzīvošana šajos necilvēcīgajos apstākļos.

 

"Barjerai krītot, es piepulcējos suņiem un burtiski pārstāju domāt kā cilvēks." (128.lpp)

 

Īsta piedzīvojumu grāmata, kas liek apbrīnot dabas un dzīvo radību vienreizību un cilvēka mazo lomu tajā visā. Nebiju gaidījusi, ka grāmata liks man arī smieties. Gan par situācijām, kas nebūt nav smieklīgas, jo patiesība ir ļoti bīstamas, bet neveiklie kuriozi paši par sevi absurdās situācijas padara sprādzienbīstamas.

"Fotogrāfijā izskatās, ka es smaidu; jūsu zināšanai- es tur nevis smaidu par kādu joku, bet man veras vaļā mute nāves šausmās." (109.lpp)

 

Visiem wild soul turētājiem iesaku, iesaku, iesaku! Un tad vēl, protams, suņu mīļiem- lasāmgabals kā gards gaļas gabaliņš. 

 

 

Tulkotāja: Antra Damberga

Izdevniecība AGB

 


 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive