Alekss Šulmans "Izdzīvojušie"

January 19, 2022  •  Leave a Comment

Alekss Šulmans

"Izdzīvojušie" 2021
 

Alex Schulman 

"Overlevarna" 2020

 

DSC_2217DSC_2217SK

 

Zviedru žurnālists Alekss Šulmans tik ļoti vēlējās pievērsties rakstniecībai, ka, neguvis atbalstu publicēšanai, nolēma rakstīt visu, kas ienāk prātā savā blogā. Tur viņu pamanīja izdevējs un tālākais jau ir vēsture. Savos autobiogrāfiskajos darbos, ko pats dēvē par romāniem (lai būtu iespējams atkāpties), viņš par pamatu ņēmis savas ģimenes vēstures lappuses, bet tikai jaunākais romāns "Izdzīvojušie" atnesa Aleksim internacionālu atzinību. 

 

Pēc ilgāka neredzēšanās posma, satiekot savus divus brāļus, Alekss nespēja rast skaidrojumu, kā laika gaitā viņi kļuvuši visi tik atsvešināti, neskatoties uz to, cik ciešas un tuvas attiecības starp brāļiem bijušas bērnībā. Meklējot sevī atbildes uz šo nomācošo atziņu, viņš vēlējās uzrakstīt romānu par trim brāļiem. Kā atskaites punktu ņemot gadījumu, kad nomirusi viņu māte alkoholiķe, un kārtojot dzīvoklī lietas, atraduši viņiem adresētu vēstulu no viņas.

Ņemot vērā, ka iepriekšējie biogrāfiskie darbi bijuši salīdzinoši vienkārši veidoti, Alekss nolēmis šo darbu veidot sarežģītāku- notikumus stāstot atpakaļgaitā, pa maziem gabaliņiem atklājot traģisku stāstu, kas katram no iesaistītajiem personāžiem atstājis paliekošas sekas dzīvē. Romāna stilistiskais veidojums ir daļa no burvības- pa smalkiem gabaliņiem laužot tagadnes un pagātnes līnijas notikumus.

Kaut arī ''Izdzīvojušie" nav biogrāfisks romāns, detaļas no tā ir autora personiskā pieredze un lasītājam atliek tikai minēt, kuras no tām ir notikušas dzīvē, bet kuras ir tikai autora fantāzijas auglis. "I always try to go to places where it hurts"- kādā intervijā saka pats autors. Pašam Aleksim šis darbs ir bijis kā terapija, lai saprastu notikumus un likumsakarības, kāpēc tuvas attiecības ģimenē var kļūt tik svešas un nesaparastas. Kādas tieši bērnības traumas piedzīvojis autors savā bērnībā, nav īsti skaidrs, bet intervijā viņš stāsta, ka ikviens no trijiem brāļiem ar problēmām ģimenē reaģējis savādāk (tieši kā trīs varoņi grāmatā), tāpēc savu aizvainojumu, ka vecākais brālis ir bēdzis no traģiskajām situācijām ģimenē nevis pasargājis pārējos, viņš ir izrakstījis savā grāmatā, lai savā veidā konfrontētu brāli. 

 

Suģestējoši drūma grāmata no kuras nav iespējams atrauties. Spriedze ar katru jaunu elementu pieaug līdz kulminācijai, kurā sašķīst jebkurš iedomu burbulis, lai arī ko tu nebūtu gaidījis atrisinājumā. Dažkārt nav iespējams salabot attiecības, jo salūzis iekšā ir tik daudz kas. 

 

 

Tulkotāja: Jolanta Pētersone

Izdevniecība: Jāņa Rozes apgāds

 

DSC_2225DSC_2225SK


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive
January February March April May June July August (1) September October November December
January February March April May June July August September October (1) November December
January (7) February (11) March April May June July August September October November December