Džena Andersone "Dadži"

January 10, 2022  •  Leave a Comment

Džena Andersone

"Dadži" 2021

DSC_2161DSC_2161SK

"Kaut kas ir beidzies. Vēl pagaidām nesaprotu, kas tieši. Laikam ilūzija, ka esmu pieaudzis." (82.lpp.)

 

Ar neuzbāzīgi pieklusinātu balsi Džena Andersone reizē drosmīgi un pārliecināti runā par tēmām, kas skaudri liek sarauties čokurā vien to iztēlojoties.Tepat blakus deviņstāvenes kāpņu telpā, brīžiem nemanāmās drāmas, kas bieži pārvēršas traģisma kliedzienos. Neredzamie ļautiņi, kas gluži kā netīrumi līp pie sabiedrības sāniem, ko allaž cenšas notīrīt, gluži kā sāls uz slidenajām ielām- nevēlami klātesošs, graužas un derdzas ādā, līdz nesaproti, vai nogrūst stūrī, pieņemt vai atbrīvoties pavisam. 

 

Stāsti, mazi mazītiņas dzīves kodaļiņas, kas pazib acu priekšā, nemaz neprasās, lai tos stiepj un velk garumā. Man patīk, ka tie gluži kā mazas bišu sūniņas, veido kopīgu literāro medus kāri, kas brīžiem ķepīgi, brīžiem skaudri iepelējusi dvako no nolemto likteņiem. 

Man patīk kā skan Dženas balss- tāda skumji vēlīga. Kad viss, itin viss sagruvis, bet tik ļoti gribas pašu cilvēciski viskārotāko- tik pieņemtam un mīlētam. Dženas varoņu balsis čukst nesaprasto un nepieņemto ļautiņu slēptākās domas, tās, kuras mēs skaļi neuzdrošināmies paust. Un stāsti atdzīvojas. Elš un izdveš pēdējo dvašu, ļauj pašam fantazēt scenārijus, kas noticis pirms un pēc. Un šajos dzīvajos stāstos viss liekas tik taustāmi reāls. Gluži vienkārši un par nožēlu jāsaka, ka šādus stāstus nav iespējams izdomāt- aiz mūsu kaimiņu durvīm slēpjas tik daudz neizbrienamas tumsas.

 

Aizveru grāmatas vāku un man acu priekša zib tēli no stāstiem- dārdošs vilciens, stikla lauskas, tie nolādētie dadži. Tik daudz bērnu, tik daudz, daudz salauztu bērnu siržu. Arī to, kas liekas sen kā jau izauguši. 

 

 

"Vārdi līdzīgi glumām vārītām sēnēm lēnām birst ārā no pratināmā mutes. Atstājot gļotainu sliedi uz galdam tie krīt uz grīdas un aizslīd tumsā zem krēsliem." (86.lpp.)

 

Izdevniecība: Zvaigzne ABC

 

DSC_2169DSC_2169SK
 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive
January February March April May June July August (1) September October November December
January February March April May June July August September October (1) November December
January (7) February (11) March April May June July August September October November December