Hovards Filipss Lavkrafts "Stāsti"

January 09, 2022  •  Leave a Comment

 

Hovards Filipss Lavkrafts

"Stāsti" 2021
 

 

DSC_2156DSC_2156SK

Lai arī Hovardam Filipsam dzīvē gadījies mantot burvīgu uzvārdu (oriģināli Lovecraft), ņemot vērā bailes un nepatiku pret tik daudzām lietām, kas viņu ikdienā nomāca, noteikti piemērotāks būtu kāds antimīlestībai piemērots uzvārds, piemēram- Fearcraft vai Horrowcraft. Zinātniskās fantastiskas un šausmu literatūras celmlauzim Lavkraftam fantāzijas briesmu tēli galvā acīmredzot ir bijuši tik spilgti un klātesoši, ka vienīgais veids, kā no tiem atbrīvoties, bija ļaut tiem dzīvot savu dzīvi stāstu lappusēs.

Kā jau daudziem literātiem un māksliniekiem 20.gs., sava darba augļus šausmu tēvs nespēja izbaudīt dzīves laikā, bija jāpiedzimst jaunai paaudzei, kas Lavkrafta radītos ērmīgos un ārpasaulīgos tēlus spētu ne tikai novērtēt, bet arī iedvesmoties un transformēt bailes jaunās mākslas formās. Spīdinot sveces liesmiņu cauri Lavkrafta ērmotajiem stāstiem, gandrīz vai sataustāms aizsākums tik daudzām filmām, Tv sērijām un grāmatām pār ārpuszemes būtnēm. 

 

Pateicoties "Piedzīvot" podkāsta mēneša grāmatai, es izkāpu no komforta zonas un uzdrošinājos ielīst nezināmajā šausmu un fantastikas literatūras lauciņā, kurā esmu pilnīga viešņa/nepraša, un gluži kā zīdainis taustos pēc slepenās formulas, kas atļaus šo pandoras lādi redzēt krāšņumā, ar visiem tiem slepenajiem kodiem, ko atpazīst lieli fantastomāni.

Jāņem vērā, ka Lavkrafts ir absolūta klasika, līdz ar to  pirmais klupiens var sanākt iekrītot ekspektācijās, ko ar vārdu šausmas mūs baro Holivudas filmu industrija vai mūsdienu šausmu literatūra. Manuprāt jebkurš skandināvu krimināltrilleris ir piesātinātāks ar vardarbību un kropļotām ainām, kā jebkurš no Lavkrafta stāstiem. Bet tas nenozīmē, ka izlasītās šausmas neaizlīdīs tev aiz ādas, lai neērtās situācijās neatgādinātu par savu eksistenci.

Kas ir aiz mūsu galaktikas?! Vai ārpus Zemes dzīvo vēl attīstītākas būtnes kā cilvēki?! Vai tās ir apdraudējums cilvēcei?!

Manai paaudzei, kura uzaugusi ar X-failu slepenotajām NLO sērijām, bailes no nezināmā ir gluži vai iezīdītas, jo kā nekā- patiesība ir tur ārā. Lavkrafts jau 20gs.20.gados spēja radīt ne vienu vien šausmu stāstu, kas liek sastingt šausmās un sajukt prātā. 

 

Cīnoties pretī sajūtai, ka bailes pieticīgā veidā tiek palēnām ar  katru lappusi iebarotas lasītājam, ar katru pieaugošo mirkli aug nepatīkama sajūta, kas neatstājas- tāda pusārprātīgā stāvoklī esoša cilvēka prāta urdināšana. Bet- tev nav jāmelē šeit šausmas, jo galu galā bailes ir jau sen mūsos. Vai ārā. Vai visur, kur vien meklē.

 

Padoms- šī nu ir tā reize, kad uzzināt kaut ko par autoru, pirms ķerties klāt šausmu stāstu šedervam, ir nevis ieteicams, bet obligāti veicams uzdevums. Ja esi slinks/-a meklētāja interneta dzīlēs, par lielisku ievadu būs tulkotāja Zalāna skices šausmutēva daiļradē grāmatas ievadā. Paldies par to!

Jo vairāk uzzināsi par Lavkrafta dzīvi, nodomiem, jo mazāk gribēsi mest grāmatu pret sienu, kad lasīsi nievas par "nēģeriem" vai ksenofobiskiem izteicieniem. Iepriekšēja izpēte ļaus saprast laikmetu, autora personības iezīmes, stāstu nozīmīgumu un lavīnefektu, kas ietekmējusi nākamos zinātniskās fantastikas un šausmu literatūras censoņus. 

 

 

Tulkotājs: Kaspars Zalāns

Izdevniecība: Prometejs

DSC_2147DSC_2147SK


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive