Džūlija Šova "Ļaunuma rašanās"

October 19, 2022  •  Leave a Comment

Džūlija Šova

"Ļaunuma rašanās" 2022

 

Julia Shaw
"Evil: The Science Behind Humanity's Dark Side" 2019 

DSC_7482DSC_7482SK

"Ļaujiet man jums palīdzēt izjust empātiju pret ļauno." (18.lpp.)

 

Džūlija Šova mēģina mūs izmest no laivas un mainīt mūsu uzskatus par ļaunuma konceptu. 

Kas ir ļaunums? Vai ikviens no mums ir spējīgs uz ļaunu rīcību un sadismu?! Vai monstri, kas pastrādājuši brutālus noziegumus ir tādi paši cilvēki kā mēs?!

Psiholoģijas zinātniece Džūlija Šova savā zinātniskajā pētījumā apskata ļaunuma dažādās izpausmes, pieķeroties tādām tēmām kā pornogrāfija, pedofilīja, paverdzināšana, terorisms, slepkavības un daudzas citas. Izmantojot dažādus pētījumus, Šova mēģina attainot un izskaidrot ļaunuma dažādās šķautnes, pievēršot uzmanību, ka ikviens no mums ir spējīgs uz ļaunu rīcību. 

 

"Pētnieki secināja, ka regulāru maltīšu ieturēšana, lai uzturētu cukura līmeni, palīdzētu samazināt agresiju attiecībās."(35.lpp.)

 

Lai nebiedē zinātniskais aspekts, "Ļaunuma rašanās" ir kodolīga un interesanta lasāmviela, kas liks daudz domāt, filosofēt un atbildēt uz kompromitējošiem jautājumiem. Bieži vien abstrahējoties no ļaunuma koncepta, dehumanizējot "ļaunos cilvēkus", mēs izliekamies, ka ļaunums uz mums neattiecas, bet vērojot pasaulē notiekošo, cilvēku rīcība atkal un atkal no jauna pārliecina, ka cilvēce no kļūdām nemācās un ikviens konkrētā situācijā var pieņemt lēmumus, kas citkārt liktos neiespējami.

 

"Ļauno un labo cilvēku" definēšana manu prātu nomocījusi jau agrāk, tā kā man ļoti patīk patieso kriminālo sēriju filmas, šis jautājums arvien uzpeld no jauna. Vai "labs cilvēks" pastrādājot noziegumu, automātiski skaitās "ļauns cilvēks"? Vai mēs tikai to definējam kā ļaunu rīcību. Un otrādāk. Šova savā pētījumā pierāda, ka ikvienam no mums ir iespēja uz šādu rīcību.

 

"..Amerikas kultūra savā ziņā izauklē sērijveida slepkavas, it īpaši ņemot vērā neticamo popularitāti, ko prese velta cilvēkiem." (68.lpp.)

 

Interesants aspekts, ko apskata Šova, ir mūsu viedoklis par skaistiem cilvēkiem, kas var būt maldinošs un nespēt izvērtēt reālo situāciju. Arī skaistus noziedzniekus mēs tiecamies idealizēt un mīkstināt tiem sodu. 

 

"Ja kāds ir pievilcīgs, mūsu baiļu filtrs nekavējoties sabojājas." (77.lpp.)

 

"..atmiņas ir nevis precīzi pagātnes pieraksti, bet gan līdzīgas Vikipēdijas lappusēm- tās ir konstruktīvas un rekonstruktīvas. Jūs varat tās rediģēt un mainīt, un to pašu var darīt citi cilvēki." (15.lpp.)

 

 

3.7 zvaigznes

 

Tulkotājs: Ilmārs Zvirgzds

Izdevniecība: Jāņa Rozes apgāds


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive