Klēra Norta "Un parādās cerība"

October 21, 2022  •  Leave a Comment

Klēra Norta

"Un parādās cerība" 2022

 

Claire North

"The Sudden Appearance of Hope" 2016

DSC_7422DSC_7422SK

"Internetā visu laiku ir tik daudz balsu, tās kliedz, visu laiku tikai kliedz, reizēm ir tik grūti būt sadzirdētai. Reizēm man šķiet, ka visa pasaule ir pilna ar kliegšanu." (18.lpp.)

 

Kā būtu, ja tiklīdz cilvēki tevi izlaiž no acu skatiena, momentā aizmirst par tavu eksistenci. Kā būtu, ja pat tuvākie cilvēki arvien tevi ieraugot, skatītos tev cauri kā nezināmai svešiniecei. Kā būtu, ja vienu un to pašu cilvēku tu varētu satikt neskaitāmas reizes, izliekoties, ka šī ir tikai nejauša tikšanās?!

Cerība Ardena tiek aizmirsta ik reizi, tiklīdz viņa ir aizgājusi. Tādā veidā Cerība ir nenotverama likumpārkāpēja, jo neviena dzīva būtne viņu nespēj paturēt prātā un sazīmēt. Pārgalvīga iespēja darīt visu, kas ienāk prātā, bet reizē- ārkārtīgi vientuļa eksistēšana, kurā neviens par tevi neatminas un neatceras. Bēgot no likumsargiem un pamazām veidojot draudzību virtuālajā vidē, Cerība mēģina izprast visur esošās interneta sensācijas "Ideāls" nozīmi sabiedrībā, kura pārņēmusi cilvēces prātu ar vēlmi sevi uzlabot, tiekties pēc ideāla- būt perfektam. 

 

Klēra Norta, kura latviešu lasītājiem pazīstama ar savu slaveno darbu "Harija Augusta pirmās piecpadsmit dzīves", arī šoreiz savērpusi inteliģentu fantāzijas darbu, kurā viss liekas reāls un atbalsojas mūsdienu vērtībās. Man gribētos teikt, ka "Un parādās cerība" ir arī filozofisks romāns, kuru lasot nav iespējams atslēgt prātu no prātuļošanas par mūsdienu sabiedrības un tehnoloģiju mijiedarbību postošās ietekmes. Un reizē tas ir interpola spiegu romāns, kurā lasītājs dodas no vienas valsts uz citu, slēpjoties un reizē sekojot noziegumam pa pēdām. 

 

Klēra Norta nenoliedzami ir ļoti talantīga rakstniece, vietām gribas iesaukties- ģeniāli, bet tas viss pazūd brīžiem izstieptajās vietās, kur liekas, ka autore ir tik ļoti aizrāvusies ar savu darbu un varoņiem, ka aizmirsusi par lasītāju. Vai tu būsi viens no viņas kvēlākajiem faniem, vai kritiķis, kurš pārmetīs izstiepto stāsta būtību, noskaidrot iespējams tikai izlasot. Iespējams, šis romāns, gluži kā galvenā varone, tiks aizmirsts reizē ar pēdējā vāka aizvēršanu, vai gluži pretēji- Cerību tu nespēsi aizmirst nekad. 

 

"Sievišķība ir modīga, sievišķība ir trausla un mūždien ķiķinoša. Es to visu vēroju un secinu, ka manis pēc sievišķība var ielēkt okeānā un  noslīkt." (239.lpp.)

 

"Kas ir zināšanas? Tā ir iedvesma. Tas ir aicinājums uz cīņu. tas ir atgādinājums, ka nav nekā nesasniedzama. Tā ir cilvēce visās tās formās manā sirdī." (446.lpp.)

 

 

3.7 zvaigznes

Tulkotāja: Ieva Melgalve

Izdevniecība: Prometejs

DSC_7431DSC_7431SK


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive