Marta Hola Kellija "Ceriņu meitenes"

October 07, 2022  •  Leave a Comment

Marta Hola Kellija

"Ceriņu meitenes" 2022

 

Martha Hall Kelly
"Lilac Girls" 2016

DSC_7278DSC_7278SK

 

Ir stāsti, kurus grūti aizmirst, un šis ir viens no tiem."Ceriņu meitenes" ir emocionāls līdzpārdzīvojums II pasaules kara piedzīvotajām šausmām un pēckara skarbajai realitātei.

Romāns veidots no trīs galveno varoņu skatu punkta, balstoties uz reālu personu dzīvesstāstiem. Amerikas filantropiste Karolīna, karam sākoties, paralēli dzīves un mīlas peripētijām, velta savu laiku, naudu un uzmanību, rūpējoties par bāreņiem Francijā, pēc kara iesastoties palīdzības sniegšanā Rāvesbrikas "trusīšiem", kā tika dēvētas eksperimentā cietušās sievietes.

Kasja ( autores radīts tēls, balstoties uz Ninas Ivankas personību) Polijā, iesaistoties pagrīdē, riskam pakļauj savus tuvākos un nonāk vienīgajā sieviešu koncetrācijas nometnē Rāvensbrikā. Šeit, pamatojoties uz slepeniem nolikumiem, notiek medicīniski eksperimenti, kas desmitiem sieviešu pakļauj kroplības un nāves riskiem.

Savukārt trešā varone ir jaunā vācu daktere Herta (reāla persona), kura Rāvensbrikā veic ķirurģiskos eksperimentus ar jaunajām sievietēm. Līdz pat romāna beigām man bija grūti pieņemt, ka sieviete spēj nodarīt ko tādu citām sievietēm, attaisnojoties tikai ar pavēlēm un vēlmi sevi pierādīt ķirurģijā. Piedevām, kara beigās, Herta no piespriestajiem 20 gadiem izcieta tikai piecus un turpināja savu ārstes praksi.

Kā pretnostatījums romānā ir ciešā un pāri visam- cilvēciskā draudzība, kas rodas starp ieslodzītajām. 

Visi šie trīs personāži ir pilnīgi pretmeti, lai arī visas jaunas sievietes- vide, kurā augušas, ir tik atšķirīga, līdz ar to arī viņu personības. Amerikas elites vieglums, dzīvesprieks un sīkās problēmas, šķiet tik nenozīmīgas, kad tajā pat laikā Rāvensbrikas nometnē sievietes pat nezin, kāpēc un par ko tiek badinātas, izvarotas un nošautas. 

Nosaukums "Ceriņu meitenes" un triju centrālo tēlu stāstījums sakumā maldina, attiecīgi domājot, ka romāns vēstīs par šo trīs sieviešu draudzību, taču patiesībā  apzīmējums "ceriņu meitenes" attiecināms uz ciešo sieviešu draudzību, kas gluži kā ceriņi zied pēc skarbas ziemas- tāpat arī ciešās draudzības dēļ izdzīvot koncentrācijas nometnē.

 

"..bijām sapulcējušās, lai uzspēlētu muļķīgu spēli. Mēs to saucām "Ko es ņemtu līdzi, ejot pa Skaistuma ielu". Tolaik Skaistuma iela bija ieguvusi gluži citu nozīmi. Nāves soda izpildīšanas gadījumā tas bija ceļš, kuru notiesātajām nācās mērot līdz nošaušanas vietai. Ja meitenei paveicās, viņai atlika laiks palūgt, lai nometnes draudzenes sataisa frizūru un piemeklē apģērbu, lai viņa izskatītos skaista, dodamās savā pēdējā ceļā." (213-214.lpp.)

 

Marta Hola Kellija vairākus gadus ir pētījusi liecības, vēstules, dokumentus, apmeklējusi dažādas romānā pieminētās vietas, tai skaitā arī Rāvesbriku, lai spētu detalizētāk un emocionālāk uzrakstīt šo vēsturisko romānu, reizē vietām pieliekot savu fantāziju. Jāteic, ka šis ir ļoti spēcīgs debijas romāns, kas liek sliekties nākamo turpinājumu- "Lost Roses" un "Sunflower Sisters" virzienā. Šie abi trupinājumi gan pēta amerikānietes Karolīnas dzimtas sievietes.

 

Vēsturiskā romāna cienītājiem negribēsies nolikt šo romānu malā, līdz nebūs izlasīta pēdējā lapa. Lai arī man bija zināms par eksperimentiem koncentrācijas nometnēs, par šo epizodi Rāvensbrikā es neko nebiju dzirdējusi, tāpēc, ar lielu interesi un vietām šķebinošu dūšu, lasīju par šausminošajām ķirurģiskajām operācijām. Kellijas grāmata parāda, ka, neskatoties uz ģeopolitiskajām robežām, pasaule ir cieši saistīta un dažkārt likteņi krustojas neiedomājamākos veidos. Tāpat arī cilvēku nežēlībai un tajā pat laikā cilvēcībai nav robežu. 

 

"...tika veikta eksperimentu sērija- sākumā tikai vīriešiem Zaksenhauzenes nometnē un pēc tam ieslodzītajām Rāvensbrikā." (445.lpp.)

 

4+ zvaigznes

 

 

Izdevniecība: Zvaigzne ABC

Tulkotāja: Gunita Mežule


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive