Linda Apse "De Profundis Mārtiņš Rītiņš"

September 22, 2022  •  Leave a Comment

Linda Apse

"De Profundis Mārtiņš Rītiņš" 2022

 

DSC_7005DSC_7005SK

 

"Man radīšana sākas ar tukšumu. Šis tukšums nav neērts, tas nav biedējošs. Tas ir atbrīvojošs un atkailinošs." (234.lpp.)

 

"Kas var būt labāks par šo?", teiciens, kas folklorizējies latviešu aprindās un tik ļoti simbolizē pašu teicēju. Mārtiņš Rītiņš ir nozīmīga persona Latvijas restorānu un ēdināšanas evolūcijā, reizē simbolizējot inovāciju un veidu, kā tiek uztverts ēdiens, pa maziem gabaliņiem pēcpadomju Latvijā brucinot visu iepriekš zināmo par ēdienu kā pamatvajadzību, paverot jaunus apvāršņus un ceļot garšas sajūtas uz pjedestāla, lai no jauna ieraudzītu pavārmākslas iluziorās spējas.

Nebiju gaidījusi, ka grāmata par Mārtiņu Rītiņu, kurš mums mācīja-"..ja mājās nekā nav, no ledusskapja izņemam lasi..", būs tik aizraujoša un izzinoša, un tajā pat laikā haotiska, nepieradināta un burbuļojoša kā tās centrālais tēls. "De Profundis Mārtiņš Rītiņš" pagatavots no maziem atmiņu uzplaiksnījumiem, tos mēģinot sastrukturizēt pa tēmām, kā ģimene, bērnība, mīlestība, ceļojumi, darba pieredze, "Vincenta" laiki, utt., līdz ar to vēstījumam ir tendence atkārtoties- kā dzīvē, kad neskaitāmas reizes satiec kādu paziņu un arvien no jauna tiek pieminētas jau zināmas lietas. Ņemot vērā, cik ļoti Mārtiņam nepatika ielikt sevi kādos rāmjos, šis stils komplimentē viņa ekstravertajai un ekspansīvajai personībai. 

Grāmata nav tikai par ēdienu, tā daudzos slāņos atklāj ciešās ģimenes saites, īpaši uztverot attiecības ar mammu, daudz atklāj par latviešu ģimeņu bēgļu gaitām, kā arī dzīvi emigrācijā, kur caur un caur var just latviešu gēnu, kas tiek iekodēts ar dziesmu, deju un latviešu valodu- savā ziņā kā dokumentāla liecība par mazās tautas saglabāšanās spējām kara apstākļos.

 

Tik savādi lasīt šo grāmatu, kad spilgtais un ievērojamais Mārtiņš Rītiņš vairs nav starp mums, tāpat arī bilde ar Lielbritānijas karalieni ir jau pagātne, tas viss liek lasīt pavisam no cita skatu punkta. Mārtiņš ir ievērojama personība, kura izaudzinājusi jauno pavāru paaudzi. Profesionālā virsotne nāk līdz arī dzelžainu pārvaldīšanu, tajā pat laikā Mārtiņa pievilkšanās spēks bija humors un dzīvesprieks. Grāmata piemin sensitīvas un atklātas tēmas kā homoseksuālisms un alkoholisms.

 

"Tagad man pilni plaukti ar dažādiem bišu nieciņiem. Daži gan izskatās pēc resnām mušām, bet, ja dāvinātāji saka, ka tās ir bites, tad es tam ticu." (181.lpp.)

 

Aizraujoša lasāmviela, kas ļaus ceļot gan laikā, gan starp kontinentiem, gan aizvedīs gastranomiskā piedzīvojumā. 

 

PS. Ko nozīmē De Profundis, un kāds tam sakars ar O.Vaildu, uzzināsiet, izlasot grāmatu!

 

 

Izdevis: Vincents restorānu serviss

 


 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive