Tons Telehens "Skolotāja Krāsne"

October 29, 2022  •  Leave a Comment

Tons Telehens

"Skolotāja Krāsne" 2015

 

Toon Tellegen
"Juffrouw Kachel " 2009

DSC_7897DSC_7897SK

"Šī dienasgrāmata ir sava veida kliedziens pēc palīdzības. Nav priecīga kliedziena pēc palīdzības." (55.lpp.)

 

Vispirms es so grāmatu pamanīju @365lappuses profilā. Šausmonīga grāmata. Tieši tāda grāmata, kādas es  mēdzu lasīt. Nākamajā dienā, ieskatoties bērnu literatūras plauktā, šī pati grāmata burtiski izlēca man priekšā. Kā sacīt jāsaka- uzprasījās, lai izlasu.

Nīderlandiešu autori ne vienu reizi vien ir izcēlušies ar savdabīgām, neērtām grāmatām, kas raksta par atbaidošām un šokējošām tēmām. Un šī ir tieši šāda grāmata. No vienas puses to var uztvert burtiski, bet var arī vīt paralēlēs un saredzēt dziļūdens straumes, kas ievelk arī sāpīgos notikumos arī pieaugušo vecumā. 

 

Galvenais varonis grāmatā ir skolēns, kurš raksta savu slepeno dienasgrāmatu par vardarbīgo skolotāju Krāsni. Viņas personībai un darbībām ir tik milzonīga ietekme uz mazā zēna ikdienu, ka tas burtiski pārņem viņa dzīvi, dominē gan fiziskajā, gan mentālajā jomā, jo vardarbība ir klātesoša, šokējoša un paralizējoša. Tikai dienasgrāmatā viņš spēj izlikt pa dienu uzkrātos pārdzīvojumus, fantazējot, kā izdzēst ļauno skolotāju no savas un klasesbiedru dzīves, lai nevienam nebūtu jāciešs. 

 

Gan tekstā, gan ilustrācijās ienāk psihodēlisks absurds, kāds rodas sajaucoties visām iespējamām emocijām, kas apdraud mazā bērna psiholoģisko un fizisko labsajūtu. Grāmata ierauj purvā un velk līdzi, nav iespējams nejust varoņa bezspēcību, izmisumu un ciešanas.

No vienas puses tekstu var uztvert simboliski, pielīdzinot jebkurai situācijai, kurā valda mobings vai bosings, akurāti apskatot visus iespējamos aspektus- līdzcilvēku neticēšanu, nepietiekamu atbalstu vai ciešanu apmēra nonivilēšanu, upura bezspēcību utt.

 

Šī nav grāmata, kura būs kā bombonga, par kuru visi sajūsmināsies, tajā pat laikā šī neērtības sajūta- runāt par to, kas notiek ikdienā, par varas izmantošanu, psiholoģisko un fizisko vardarbību, ir tik ļoti nepieciešams. Ir situācijas, par kurām nevajag pievērt acis... 

 

 

Tulkotāja: Inese Paklone

Izdevniecība: Pētergailis
 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive
January February March April May June July August (1) September October November December
January February March April May June July August September October (1) November December
January (7) February (11) March April May June July August September October November December