Gendrutis Morkūns "No nomdirša dzīves"

November 02, 2022  •  Leave a Comment

Gendrutis Morkūns

"No nomdirša dzīves" 2022

 

Gendrutis Morkūnas

"Iš nuomšiko gyvenimo" 2010

 

DSC_8083DSC_8083SK

 

"Mēs visi esam nomdirši. Mūs visus kāds iznomā. Un izmanto." (147.lpp.)

 

Gendruta Morkūna grāmata "No nomdirša dzīves" ir saņēmusi vairākus apbalvojumus kā labākā grāmata bērniem un pusaudžiem Lietuvā. Šī ir pēdējā no Lietuvā atzītā rakstnieka darbiem, kas izdota pēc viņa nāves 2009. gadā. Morkūna varoņi ir neparasti, runā par sabiedrībai neērtām tēmām, spiež uz jutīgo vietu sirdsapziņā, atklāj pelēkās zonās ar ieslodzītiem skeletiem un tajā pat laikā piedrupina tumsu ar sirsnības drupačām.

 

Galvenais varonis ir viens no neskaitāmiem nomdiršiem, kuri dzīvi pavada Namā, kur valda hierarhija un stingri noteikumi. Pa dienu nomdirši tiek iznomāti dažādiem darbiem, bet brīvajos brīžos viņi dodas uz skolu pie parastajiem bērniem- dēliņiem un meitiņām. Namā gan uzskata, ka neko daudz nomdiršiem nevajag mācīties. Namā nomdiršiem māca audzēt biezu ādu, jo tikai stiprie spēj izdzīvot sabiedrībā.

Bet, kad galveno varoni iznomā kāda mamma, lai uz laiku viņš kļūtu par lielo brāli maziņajam, nomdirsis atklāj, ka mācītais Namā un visi priekšstati par pasauli un cilvēkiem tajā, realitātē ir pavisam savādāki. 

 

Neparastais stāsts par bērniem bez vecākiem, kuri tiek iznomāti dažādiem darbiem, ir skarbs, brīžiem pat šķiet, ka tas sagrābis sirdi par ķīlnieku un nelaiž vaļā. Autora meistarīgais stāstnieka talants aizved neparedzamā sižeta līnijā, tā vien gribas ļauties vārdu plūdumam un aizmirsties. Bet stāsts reizē ir dzēlīgi reālistisks, par visiem tiem pamestajiem bāreņiem, kuri mācās pastāvēt par sevi un nepazīst elementāras lietas, kuras ir tik pašsaprotamas ikvienā mīlošā ģimenē. 

 

Grāmata par nomdirsi ir bērniem no skolas vecuma līdz pensionāriem. Iespējams, mēs katrs sevi saredzēsim kādā no tēliem. Skumji un reizē cerību piepildīts, ka kādu dienu katram nomdirsim būs vieta īstā ģimenē. 

 

"Par muļķiem vienmēr paliek vājie un maigie. Lai cik daudz viņi mācītos." (20.lpp.)

 

 

Ilustrācijas: Lina Žutaute

Tulkotāja: Emija Grigorjeva

Izdevniecība: Zvaigzne ABC
 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive