Sāra Pennere "Zudusī aptieka"

November 27, 2022  •  Leave a Comment

Sāra Pennere

"Zudusī aptieka" 2022

 

Sarah Penner

"The Lost Apothecary" 2021

DSC_8622DSC_8622SK

"Zudusī aptieka" ir atmosfērīga mistērija, kas norisinās dažādos gadsimtos, aizvedot lasītāju uz valdzinošo Londonu.

 

Londona. 1791.gads. Kāda aptiekāre, kurai ir plašas zināšanas dažādu tinktūru un mikstūru jaukšanā, palīdz izmisušām sievietēm atbrīvoties no vardarbīgiem un nevēlamiem vīriem. Zāles var izglābt dzīvību un reizē nogalināt. Nella ir īpaši uzmanīga, lai netiktu pieķerta, bet viss tiek apdraudēts mirklī, kad divpadsmitgadīgā kliente pieļauj kļūdu. 

Mūsdienu Londona. Vīra piekrāptā Kerolaina atklāj senās aptiekas pavedienu un sāk interesēties par gadsimtus seniem notikumiem, kuri saistīti ar Londonā notikušajām noslēpumainajām slepkavībām.

 

Grāmatas apraksts sola vēsturisku stāstu ar spriedzes pilniem elementiem, bet iespējams, ka tās ir tikai manas maldinošās gaidas. Pats romāns ir rimts un apcerīgs, ieskicējot 18.gadsimta sabiedrību, reizē apelējot pie mūžsenās patiesības, ka jebkurām darbībām ir sekas. 

 

Grāmata, kas aizved uz Viktorijas laikmetu un atklāj aizmirstu patiesību-jebkuras zāles attiecīgās dozās var būt nāvējoša. Pēdējās zāļu/indes sievas dzīves dienas savijas kopā ar mūsdienām, kur jauna sieviete, pārdzīvojot vīra krāpsanu, dodas uz Londonu, pati nezinot, cik daudz jaunatklājumu sagaidīs. 

Lai arī grāmata ievelk un ir interesanta, līdz patiesai baudai pietrūkst asuma. Katrā ziņā kas mazliet savādāks, neierastāks.

Ideja ir vienkārši ģeniāla- zāles, tāpat kā ārstniecības augi var izārstēt un palīdzēt veselībai, bet konkrētās devās tās var iedarboties kā inde un nogalināt. Vai iznīdējot ļaunumu, mēs paši nepaliekam par varmākām?! Vai cilvēkiem ir ļauta soģa loma un izlemt, kuram būs dzīvot un kuram būs mirt?!

Jautājums ir, vai aptiekārēm, gluži kā mediķiem ir jāievēro ētikas kodekss un savas zināšanas jāpielieto tikai labvēlīgiem mērķiem. Bet nesteigsimies notikumiem pa priekšu, galu galā romāna darbība norisinās 18.gadsimtā, kad sabiedrībā valdīja citi spēles noteikumi. Man personīgi visvairāk aizrāva tieši vēsturiskā sadaļa, kas aizveda vairākus gadsimtus atpakaļ, kad Londona pati par sevi bija viena mistērija un pilsēta ar neskaitāmiem noslēpumiem. Bet kopumā, man likās, ka "Zudusī aptieka" varēja būt tik daudz, daudz kas vairāk, jo potencionāls idejai ir milzīgs.

 

"Zudusī aptieka" ir noslēpumaini tumšs romāns ar vēstures piesitienu, kas drūmos vakaros aizvedīs uz Temzu. Nebrīniešos, ja grāmatu izvēlēsies vāka dēļ- tas ir hipnotizējošs! (te ir daudz sirsniņas)

 

Starp citu, autorei ideja par grāmatu radās dubļmeklējumos Temzas upes krastos (mudlarking-vēstures dārgumu meklētāji upes gultnē medī vēstures artefaktus). Un šī nav pirmā grāmata, kur tiek aprakstīts šis neparastais hobijs. Kurš pievienosies man ceļojumā uz Londonu, lai izmēģinātu savu laimi dubļmeklējumos?

 

Ps. Mani vienmēr interesē, kā rakstnieks nonāk pie idejas par grāmatu.

 

3.7 zvaigznes
 

 

Tulkotāja: Dita Katlapa

Izdevniecība: Helios


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive