Juvāls Noass Harari "Neapturamie mēs"

November 13, 2022  •  Leave a Comment

Juvāls Noass Harari

"Neapturamie mēs" 2022

 

 Yuval Noah Harari
"Why Humans Run The World" 2015

 

 

DSC_8428DSC_8428SK

 

"..cilvēkiem vajag stāstus, lai sadarbotos, un sadarbības veidus viņi var mainīt, mainot stāstus, kuriem tic." (69.lpp.)

 

Grāmatām ir tā labā īpašība ne tikai iemācīt ko jaunu, bet arī atgādināt ko senu.

Ja ne gluži 10 000 gadus senus notikumus, bet vismaz savā laikā piedzīvoto. Harari aizraujošie stāsti par sapiensiem aizveda mani atpakaļ laikā, kad brīvprātīgā darbā Zambijā devos apskatīt alu zīmējumus. Nācās saagraut savus Holivudu industrijas radītos mītus par iespaidīgajiem senču mākslas darbiem, jo dzīvē tie izskatās daudz neizteiksmīgāk un blāvāk- tikai ar gida pavadību iesārtās līnijas iegūst ievērības cienīgu uzmanību. Pāris gadus vēlāk Indijā man bija iespēja vēlreiz palūkoties uz šiem mistiskajiem senču ziņojumiem, kas atliek tikai minēt, kādu stāstu tie klāsta. 

 

Profesors Juvāls Noass Harari prot stāstus, it sevišķi tādus, kas ir par viņa mīļāko priekšmetu- vēsturi. "Neapturamie mēs" ir skolas vecuma/jauniešu grāmata par mūsu senčiem. Kas ir mūsu senči? Kā viņi dzīvoja?  Vai cilvēki ir dzīvnieki? Kāpēc izmira lielie dzīvnieki un, cik atbildīgi mēs esam, lai vairs neatkārtotos vēsture? Šos un citus jautājumus Harari uzdod un mēģina atbildēt vienkāršā, saistošā un informējošā stāstījumā. Neskatoties uz to, ka grāmatas auditorija ir bērni, man kā pieaugušajam tieši šāds formāts, kas atklāti, it kā sarunas veidā ar viedu draugu, likās aizraujošs. 

 

Skolas laikā man vēsturē pasniedza faktus, kas bija jāiekaļ galvā kā vienīgā patiesība. Harari to noliedz, pasakot, ka mēs patiesībā neko daudz nezinām par mūsu senčiem. Viss ir interpretējams. Tieši šis apgalvojums vieš lielāku uzticību autora apgalvojumiem, nenoliedzot, ka arī viņš pats var kļūdīties. 

 

Iesaku gan bērniem, gan pieaugušajiem! Bērniem īpaši svarīgi, lai apzinātos, ka nav jākļūst pieaugušam, lai labotu cilvēces kļūdas, jo jebkura mazākā darbība, iekustina lielo mašinēriju. 

 

"Tas ir vēl viens ļoti svarīgs dzīves likums: dzīvnieki un augi ir atkarīgi cits no cita; ja ar kādu radību kaut kas notiek, tas parasti iespaido arī daudzas citas sugas." (153.lpp.)

 

"Tieši tāpēc ir tik svarīgi noskaidrot, kā dzīvojuši mūsu vecvecāki. Ja mēs to zinām, varēsim izprast daudz ko savā tagadējā uzvedībā." (72.lpp.)

 

 

4 zvaigznes 

 

 

Ilustrācjas: Rikards Zaplana Ruiss

Tulkotāja: Renāte Punka

Izdevniecība: Jānis Roze apgāds


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive