Aleksejs Saļņikovs "Petrovi ar gripu"

December 28, 2022  •  Leave a Comment

Aleksejs Saļņikovs

"Petrovi ar gripu" 2022

 

Aleksei Salnikov

"Петровы в гриппе и вокруг него" 2017

 

DSC_9631DSC_9631SK

"Petrovs no visiem novērsās, viņš baidījās kādam uzelpot savus gripas baciļus, jo tas nozīmētu inficēt un aizcirst kāda svētkus saknē- kā eglīti." (22.lpp.)

 

Līdz ar decembra salu, bērnu eglītēm ar Salavečiem un Jaunā gada gaidām, gaisā virmo lipīgā gripa, kas palēnām ieraušas ne tikai galvenā varoņa- 28 gadus vecā Petrova miesā, bet arī prātā. Tāpat šķirtā sieva, ar kuru viņi dzīvo un uztur attiecības identiskos, tomēr atsevišķos dzīvokļos, un dēls-Petrovs juniors sajūt palēnām piezogamies neganto vīrusu. Paralēli gripai, kas pārņēmusi šo disfunkcionālo ģimeni, ikdienišķās darbības pārvēršas delīriju un halucināciju piesātinātās ainās, ko izraisa drudža un zāļu sajaukums. 

 

"Petrovi ar gripu" ir psihodēliska hohma, kurā autors prasmīgi savij abstrakto ar reālistisko, aicinot ļauties prāta trakotajam planējumam cauri ņirbošajām ainām. 

Šī nav grāmata, par kuru visu sajūsmināsies, bet īstajiem lasītājiem tā saspiedīs pa vajadzīgajām pogām. Piesātināta satīra un melna humora, bērnības elementu pilna sentimenta un reizē skarbi atgādinoša arī par mūsu pagātni.

Grāmata kā rosolīgs kosmoss- brīžiem galva reibst kopā ar Petroviem no piedzīvojumu pārpilnības, varoņu dominēšanas un ņirbošā farsa. Tomēr viss šķiet tik ļoti pazīstams. 

 

Saļņikova varoņos ir jūtama padošanās liktenim, dzīvjot vairāk savā galvā, kā cīnoties par saviem sapņiem-katram atrodot citu veidu kā izbēgt no realitātes.

 

"Petrovas ieskatā neviens cits vīrietis nespēja tik mierīgi paciest viņas dusmu uzliesmojumus, kad viņa izgāja no rāmjiem, bet tieši mieru kā atbildi uz psihumu viņai vajadzēja vairāk par visu." (141.lpp.)

 

"Petrova neticēja, ka ir iespējams tik ļoti mainīties; pat viņai pašai, kas it kā veiksmīgi bija nomaskējusies par normālu sievieti, paspruka kaut kādas epizodes, kas atklāja viņas īsteno dabu." (132.lpp.)

 

"Petrovi ar gripu" ir ironijas un agresīva humora cienītājiem, kas nebaidās no gripas izraisītā haosa lēmumos, novērtējot autsaiderīgu un neparastu darbu, kas ne tikai aizraus līdzi piedzīvojumā, bet arī pārsteigs aizkulišu dziļumā. Mazliet gribas vilkt paralēles ar Svena Kuzmina "Hohmu" -izsmalcināti gudri un haotiski smieklīgi. 

 

"Angļu valodu Petrova diez cik labi nezināja, bet šaubījās, vai kādam nožēlojamam angļu vai amerikāņu rakstnieķelim ir plašāks vārdu krājums nekā viņai." (127.lpp.)

 

"Saša teica, ka Salatēva lomā būtībā neesot nekā sarežģīta, galvenais-runāt ar bērniem tādā balsī, it kā tu grasītos viņus aprīt, un uzmanīties ar zizli bērnu barā, citādi var kādam pārsist degunu vai izdauzīt zobu." (308.lpp.)

 

"Kā parasta māte Petrova gribēja, lai, mājās pārnākot, viņa pati varētu nodarboties ar ko citu nekā tikai matemātikas vai krievu valodas gramatikas skaidrošanu dēlam vai arī palīdzēšanu viņam darbmācībā, līmējot kaut kādu kartons figņu par Jaungada tēmu." (128.lpp.)

 

"Viņš it kā bija iznācis no sava veida miglas, kurā bija klīdis ļoti ilgi, un izrādījās, ka viņš tagad sēž savā mašīnā, viņam ir bērns, sieva, kaut kādi draugi- un visi pilnīgi sveši." (278.lpp.)

 

Nesen iznākušo filmu "Petrov's Flu" es ielieku savā "filmas, kas jāredz" folderī.

 

"..vājība uz lasīšanu nav it nekāds rādītājs nākotnes veiksmei, lūk, viņām, bibliotekārēm, kas viņām tika no lielās grāmatu mīlestības?" (136.lpp.)

 

3.9 zvaigznes

 

Tulkotājs: Dens Dimiņš

Izdevniecība: Zvaigzne ABC


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive