Jesika Aro "Putina Troļļi"

January 01, 2023  •  Leave a Comment

Jesika Aro

"Putina Troļļi. Patiesi stāsti no Krievijas informācijas kara frontēm" 2022

 

Jessikka Aro
"Putinin trollit : tositarinoita Venäjän infosodan rintamilta" 2019

DSC_0127DSC_0127SK

 

"Viens no kara propagandas vēsturiski ietekmīgākajiem paņēmieniem ir ienaidnieka dehumanizācija- pārvēršana par briesonīgiem necilvēkiem. Kad ienaidnieks ir nomelnots, karš pret to kļūst pamatots." (13.lpp.)

 

Jebkurš, kurš mēģina pietuvoties un atmaskot kaut mazāko daļu no Putina Krievijas smakojošā zirnekļu tīkla, agrāk vai vēlāk tiek apšļākts ar melu  indi, kas paralizē jebkādu demokrātisku un tiesīgu brīvās preses atspoguļošanu. Atšķirībā no rietumiem, kur presei- ceturtajai varai tiek piedēvēta sargsuņa nozīme, Krievijā prese ir tikai rupors jeb kremļa un Putina vienvirziena atbalss, kas ne tikai izslēdz jebkādu patiesības atspoguļošanu, bet nodarbojas ar melu propagandu, ilglaicīgi zombējot šīs melu informācijas patērētājus. 

 

''Manuprāt, vissatraucošākā atrastā ietekme bija tā, ka viltus profili bija ieguvuši dažu īstu somu uzticību. Īsti cilvēki izplatīja troļļu materiālu tālāk saviem kontaktiem." (256.lpp.)

 

Somijas pētnieciskā žurnāliste Jesika Aro, veicot padziļinātu un detalizētu Putina troļļu kampaņu atmaskošanu, pati nonāca dzīvībai un brīvībai bīstamā situācijā, gadiem saņemot gan profesionālajai jomai, gan personīgajai dzīvei vērstus draudus, ne tikai paralizējot pētniecisko darbību, bet arī bailēs liekot pamest savu dzimto Somiju- valsti, kura tiek slavēta ar savu demokrātiju un preses brīvību. Jesika Aro nav vienīgā žurnāliste, pret kuru vērsta mērķtiecīga troļļošana, draudu izteikšana un melu politikas izplatīšana. Viena no zināmākajām Putina opozīcijas žurnālistēm- Anna Poļitkovska, kura sarakstījusi vairākas grāmatas, kas atmasko Putina, kremļa un oligarhu melus, tika nogalināta savā blokmājas korpusā. Reti kurš kremļa opozicionārs var izvairīties no Putina varas.

 

Šī literārā žurnālisma grāmata atmasko Putina troļļu fabriku mērķtiecīgo propagandu, ar konkrētiem piemēriem, pamatojieties uz avotiem, attainojot Putina manipulēšanas taktiku. Mēs dzīvojam laikmetā, kad informācijas karš sen jau kļuvis par ikdienu, diemžēl troļļošana pastāv daudzās formās, un parasts informācijas patērētājs var nenojaust, ka ne tikai saņem mērķtiecīgu melu devu, bet arī pats kļūst par šīs propagandas izplatītāju. Tāpēc šādas dokumentālā žurnālisma grāmatas ir tik nepieciešamas, lai ikviens spētu attīstīt kritisko domāšanu, izvērtējot jebkuru informāciju, kas parādās internetā, neatkarīgi no medija uzticamības.

Viens no iemesliem, kāpēc troļļošana strādā- nepatiesās informācijas izplatīšana caur uzticamiem un reāliem profiliem, citiem vārdiem sakot- dalīšanās ar melīgiem rakstiem, nepārbaudot to izcelsmi un patiesumu. Troļļošana ir ne tikai uz konkrētu indivīdu vērsta kampaņa, tā ir arī ilgtermiņa un komplicēta valsts sistēmas graušana. Izmantojot mērķtiecīgas tehnikas, kas tiek apgūtas Žurnālistikas fakultātes Militārās mācības nodaļā. Dažas no visvairāk izmantojām tehnikām- "sapuvusī siļķe"-atkārtoti izplatīti melīgi un skandalozi apgalvojumi tik ilgi, līdz tiek sadragāta personaslabā slava. "Lielie meli"-izplatīti tik neiedomājami meli, ka nav iespējams nenoticēt. "40:60 princips"-lielāko daļu-60% stāstot patiesas informācijas, tādejādi iegūstot auditorijas uzticamību, bet atlikušos 40% iebarojot tam melus. 

 

Negribu teikt, ka grāmata ir aktuāla tikai tagad, tāpat kā Poļitkovskas grāmatas un raksti, jebkura Putina un kremli atmaskojoša grāmata ir akūti nepieciešama, lai kā gribētos aizvērt acis un teikt- tas uz manis neattiecas un es nevēlos neko vairs dzirdēt par politiku.

 Krievijas vara ir tik neprognozējama, bīstama un jebkuru demokrātisku valsti apdraudējoša- par to visi varēja pārliecināties, kad Krievija iebruka Ukrainā, paralēli bombardēšanai izplatot nepatiesu informāciju, propagandu, falsificējot jebkuru saturu un radot arvien aktīvākas troļļu fabrikas. Ir svarīgi zināt un būt informētam par taktikām, lai spētu atpazīt informācijas patiesumu un neļaut tai manipulēt, vai vēl trakāk- pašam kļūt par melīgā satura izplatītāju. 

 

"Kremlim ir svarīga sajūta, ka tas var veikt informācijas karu. Gluži kā ciemata laupītājs, Krievija grib parādīt, ka var darīt, kā iegribas." (15.lpp.)

 

Šī nav izklaidējoša lasāmviela, jāņem vērā arī literārās žurnālistikas žanrs, līdz ar to grāmata satur daudz faktu, informācijas un avotu, kas pa maziem solīšiem saliek kopainu. Bet bez šīs informācijas tas būtu literārais darbs un neattaisnotu pierādījumus.

Acis atveroša, informatīva un analītiska grāmata par Putina troļļošanas fabrikām, kas netiek audzētas kaut kur aiz robežas, bet sen jau dzen saknes tepat Eiropas teritorijā. 

 

"Nesaprotamākais bija tas, ka reāli somi, kuri- gribētos domāt- ir izglītoti un prot lasīt, labprātāk iesaistījās cilvēku izsmiešanā, nevis izlasīja un saprata mūsu rakstu saturu." (218.lpp.)

 

 

Māksliniece: Elīna Brasliņa

Tulkotāja: Gunta Paavola

Izdevniecība: Pētergailis


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive