Toms Dirgēla "Kuka kunga noburtā grāmata"

December 26, 2022  •  Leave a Comment

Toms Dirgēla

"Kuka kunga noburtā grāmata" 2022

 

Tomas Dirgėla
"Užkeiktoji pono Kuko knyga" 2020

 

DSC_9703DSC_9703SK

 

Šī ir viena humoristiski šausminoša (nevis šausminoša humora) grāmata bērniem, kuras maģiski veidotajā stāstā notiek brīnumainas un reizē šausminošas lietas, it sevišķi, ja ir iesaistīti tādi fantāziju tēli kā ļaunā ragana, bieza migla un grāmata, kas prot burvestības.

Viens no populārākajiem bērnu grāmatu autoriem (veselas 35 grāmatas) Lietuvā- Toms Dirgēla  radījis rakstnieku Kuka kungu, kurš uzrakstījis noslēpumaini šaušalīgu grāmatu, kuru neaizverot, no tās miglas aizsegā izlien laukā radījumi un mēģina nolaupīt dvēseles. No grāmatas izraususies ļauna ragana ar savu pakalpiņu un mēģina ieņemt Mildas pazudušās mammas vietu. Neskatoties ne uz ko, Milda neļaujas provokācijām un saprot, ka aiz bagātā tēta jaunās draudzenes slēpjas kāds ļaunais tēls. Taču, Milda ir aizmirsusi aizvērt noslēpumaino grāmatu, un visā apkārtē uzradusies bieza migla, no kuras skan aicinošas balsis...

 

"Tas, kurš atstāj grāmatu vaļā, izlaiž no tās miglu ar visiem tajā dzīvojošajiem radījumiem." (85.lpp.)

 

"Kuka kunga noburtā grāmata" ir pilna bailīgu notikumu, neparedzamu notikumu, burvestības un maģijas. Neskatoties uz baismīgo stāstu, tas nebūtu Dirgēla, ja nekautrētos stāstu izraibināt ar bērniem saprotamu humoru. Šeit labie un sliktie tēli ir skaidri nodalīti, arī virziens ir skaidri saprotams, un vietām apspēlē pazīstamus elementus no citiem stāstiem, bet tas nemaina tekstuālo dinamiskumu, draiskumu un tēlu rotaļīgumu. Vizuālais koncepts ar vienā stilā un krāsu gammā (pelēkās nokrāsas un oranžais) ieturētām ilustrācijām, nogludina šaušalīgo tēlu asumu, padarot stāstu piemīlīgāku. Izburties cauri tekstam ir pavisam viegli- vakara stundas neļauj atslābt un atstāt grāmatu pusratā. 

 

"..ja pasauli savā varā pārņems ļaunums, to izglābt varēs vienīgi tie, kuri lasa un augstu vērtē grāmatas." (15.lpp.)

 

Un grāmatas. Nevar nepieminēt centrālo tēlu- grāmatu, kas gluži karaliski gozējas uz troņa, attainojot grāmatu grāmatā.

 

Kaut kas spraigs, mazlietiņ baiss un asprātīgi burvestīgs pamatskolēniem.

Ilgi domāju- atstāt vai neatstāt grāmatu pēc izlasīšanas vaļā- varbūt tajā miglā atradīsies arī kas priekš manis...

 

3.9 zvaigznes

 

 

Ilustratore: Greta Alice

Tulkotāja: Dace Meiere

Izdevniecība: Latvijas mediji


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive