Janne Tellere "Nekas"

February 19, 2022  •  Leave a Comment

Janne Tellere

"Nekas" 2015

 

Jane Taller

"Intet" 2000

DSC_2681DSC_2681SK

"Katra diena bija tāda pati kā nākamā. Un, kaut arī mēs visu nedēļu gaidījām nedēļas nogali, arī tā, vienalga, vienmēr bija vilšanās, un tad jau atkal pienāca pirmdiena, un viss sākās no sākuma, un tāda bija dzīve, ne citāda." (161-162.lpp.)

 

Viena no strīdīgākajām bērnu grāmatām, kādu esmu lasījusi. Rakstniece savu literāro darbu "Nekas" gluži kā dzīvu gaļas miesu izlikusi priekšā plēsējiem un tie ņemas to plosīt, rīt un kauties, lai pārvilktu lielāko kumosu savā pusē. Lai uzkurinātu cīņas garu, tiek piemests arvien vairāk asiņu līdz galu galā liekas, ka viss parvērties par asiņainu ringu. Provocējoši un baismīgi. Grāmatas jēgu jau nevar iegūt, tā vai nu ir vai nu nav, tieši tikpat nejēdzīgi, cik milzīgu jēgu mēs šeit varam saskatīt.

Viena no grāmatām, kuras jēga man burtiski iedrāzās klēpī un lika apšaubīt visus priekštatus par esību, morālo būtību, svētumu un humānisko sagrāvi. Lielisks darbs pats savā šaušalīgajā būtībā. Amorāli graujošs, destruktīvi plosošs un ētiski traumējošs. 

 

Nespēju iedomāties, ka šis darbs būtu radīts mūsu sabiedrībā, kur sirdstriekas tiek iemantotas no purkšķu grāmatu lasīšanas un pieteikts karš izglītības sistēmai pēc jebkāda mēģinājuma iepazīstināt jauno paaudzi ar savādāko. Nevar gluži teikt, ka atvērtā rietumeiropa pieņēma šo izaicinošo darbu atplestām rokām, bet galu galā, starp aizliegumiem lasīt un atteikšanos izplatīt, "Nekas" tika atzīts par labāko romānu bērniem Francijā, bet Vācijā atradās pārdotāko grāmatu topa augšgalā. 

 

Viena no labākajām bērnu grāmatu īpašībām, ir iespēja runāt metaforās, savukārt pats lasītājs ir tas, kurš pieņem, kā un ko iztulkot caur rakstnieka radīto. Vismaz tā es sev meloju. Es nespēju neredzēt metaforas. Savādāk stāsts ir pārāk traumējošs.

 

"Nekas" nevar atstāt vienaldzīgu- kad visas pagales izdegušas un kabatā palikusi vien mazītiņa sērkociņkastīte ar jēgpilniem pelniem, paliek tikai viens jautājums- vai  jēgai pašai par sevi ir jēga?!

 

 

"Jēgu nevar pārdot. Vai nu tā ir, vai arī tās nav." (169.lpp.)

 

 

Tulkojums: Inga Mežaraupe

Izdevis: A&A Vision
 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive