Džeims Nestors "Elpa"

March 25, 2022  •  Leave a Comment

Džeims Nestors

"Elpa: Jaunā zinātne par pazudušu mākslu" 2022
 

James Nestor

"Breath: The New Science of a Lost Art" 2020

DSC_2877DSC_2877SK

 

"Ja deguns netiek regulāri lietots, tas atrofēsies." (68.lpp.)

 

Populārzinātniskās grāmatas ar katru gadu paliek arvien aizraujošākas, no vienas puses "parasto cilvēku" ievedot svešajā zinātniskajā pasaulē, no otras puses sarežģīto padarot par viegli uztveramo, reālajā dzīvē pielietojamo un izpratni raisošāku. Džeimsa Nestora, nu jau par bestselleru kļuvusī grāmata "Elpa" ir patiesi interesanta, jo nesarežģītā formā izskaidro tik daudz likumsakarības par tik šķietami elementāru ķermeņa pamatfunkciju- elpošanu. Bet nekas nav tik vienkāršs, kā izskatās- no pareizas elpošanas atkarīga mūsu dzīves kvalitāte un veselība nākotnē. 

 

"M.Evansa pastāstīja, ka evolūcija ne vienmēr nozīmē progresu. Tā nozīmē pārmaiņas, un dzīve var mainīties uz ko labāku vai sliktāku." (32.lpp.)

Kādā zobu veselības lekcijā bērniem, man prātā palicis zobārstes uzsvērtais- nekādā gadījumā neļaujiet bērniem elpot caur muti, it īpaši pievēršot uzmanību, kā tiek elpots naktīs. Jo tas ir pirmais priekšnoteikums zobu kvalitātes pasliktināšanai. Tikpat labi atceros katru reizi, kad turot muti tika aizrādīts, ka to neaizverot ielidos vārna. Jebkurā gadījumā tā mutes aizvēršana bērnībā nebija nemaz tik vienkārša un viss beidzās ārsta kabinetā, kur lokālajā anestēzijā tika izgriezti adeonīdi. Elpot caur degunu kļuva vieglāk, bet ik pa laikam saslimšanas gadījumā es pieķeru sevi pie domas, cik briesmīgi jūtos, kad nav iespējams paelpot caur degunu. Lasot "Elpu" dažas lietas likās atpazīstamas, bet kā pārsteigums nāca apgalvojums, ka pārstājot elpot caur degunu, mainās visa galvas skeleta fizionomija. Lai cik tas arī neizklausītos baismīgi, labā ziņā ir tā, ka cilvēka mūža garumā, attīstot dažādas prasmes, veicot vingrinājumus vai meklējot ārsta kabineta palīdzību, ir iespējams visu vērst par labu. Par svarīgāko sev atzīmēšu- plaušu tilpuma palielināšanu ar fiziskām aktivitātēm- ko vērts izmantot, ņemot vērā, ka gadiem ejot plaušu tilpums samazinās.

Pārsteidzošākais apgalvojums ir "elpojiet mazāk...(..).. lai būtu skaidrs: elpot mazāk nav tas pats, kas elpot lēni. (..) Optimālas elpošanas un visu ar to saistīto veselības, izturības un ilgmūžības priekšrocību atslēga ir praktizēt mazāku skaitu ieelpu un izelpu, uzņemot mazāku apjomu. Jāelpo, bet jāieelpo mazāk." (103.lpp.)

 

 

Šī grāmata ir visiem tiem, kam ir svarīga sava personīgā izaugsme, veselības uzlabošanas, dzīves kvalitātes paaugstināšan un vēlme izprast savu ķermeni, lai pilnvērtīgi varētu pielietot visas iespējamās funkcijas savā labā. Katrā ziņā mani pārsteidza ļoti daudzas lietas par kurām nebiju dzirdējusi. Atliek vien tikai pareizo elpošanas praksi pielietot ikdienā, it sevišķi stresa situācijās.

 

Priekš populārzinātniskās grāmatas dodu 4 zvaigznes.

 

 

"Sievietes daudz vairāk cieš no kaulu zuduma nekā vīrieši, jo īpaši pēc menopauzes." (148.lpp.)

 

Tulkotāja: Aiga Veckalne

Izdevniecība: Helios

 

DSC_2895DSC_2895SK

 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive