Viktorija Masa "Trako sieviešu balle"

March 17, 2022  •  Leave a Comment

Viktorija Masa

"Trako sieviešu balle" 2022

 

Victoria Mas

"Le Bal des folles" 2019

 

DSC_2853DSC_2853SK

"Dažādās iestādes nodaļās izveidojās pilnīgi jauna pacienšu kategorija: viņas tika sauktas par histēriķēm, epileptiķēm, melanholiķēm, maniakālajām vai vecuma plānprātēm. Važu un skrandu vietā nāca eksperimenti ar slimajiem augumiem- ar olnīcu saspiešanu izdevās pārtraukt histērijas lēkmes, karstas dzelzs ievadīšana makstī un dzemdē mazināja klīniskos simptomus, psihotropās vietas- amilnitits, ēteris, hloroforms- nomierināja meičām nervus, dažādu metālu- cinka un magnētu- aplikācijām uz paralizētajiem locekļiem bija patiesi labvēlīga iedarbība." (97.lpp.)

 

Nodarbojoties ar spiritālismu un nostājoties pret bagātā tēva gribu, deviņpadsmitgadīgā Eiženija pret savu gribu tiek nogādāta Salpetrjēras mentālās veselības iestādē. Tur viņa satiek medicīnas māsu Ženevjēvu un nolemj, ka gādīgā sieviete būs tā, kas palīdzēs viņai izbēgt no šīs ieslodzījuma vietas.

 

Viktorijas Masas debija literatūrā par 19.gadsimta Salpetrjēras garīgi slimo iestādi sievietēm Francijā atnesa rakstniecei vairākus apbalvojumus. Pēc "Trako sieviešu balles" motīviem uzņemta arī filma. Savā ziņā šis ir feministiski vēsturisks romāns, kurā galveno uzmanību pievērš sieviešu gribasspēkam, iekšējai brīvībai un gudrībai, tajā pat laikā pretī nostatot vīrieša tēlu, kā patriarhālo apspiedēju, sieviešu pakļāvēju, izvarotāju un varmāku. 

Būt par sievieti 19.gadsimta beigās Parīzē nebija viegli. It sevišķi, kad pastāvēja vienkāršs veids, kā "atbrīvoties" no neērtām mātēm, sievām, meitām, mīļākajām- ieslogot Salpetrjēras garīgi slimo patversmē jeb "trako namā". Šī bija vieta, kur sieviešu "ārprātīgums" tika ārstēts nepārbaudītos veidos, eksperimentēts un visādi citādi izrādīts publikai kā "paraugdemonstrējumi", izklaidējot parīziešu garlaikoto ikdienu. Reizi gadā, kurā tiek ielūgts Parīzes sabiedrības krējums,tiek rīkota "trako sieviešu" balle, kurā ieslodzītās, saģērbušās kostīmos, tiek izliktas publiskajai apskatei. 

Reiz esi apzīmogota ar "plānprātīgās" zīmogu, nodzēst to ir praktiski neiespējams.  Interesanti, ka romānā tiek apskatīta arī otra medaļas puse, kas liek aizdomāties par sievietes upura lomu 19.gadsimta beigās. Daudzas no sievietēm, kas tikušas ieslodzītas šajā Salpetrjēras namā, savā ziņā atrada šeit patvērumu- esot prom no varmākām, seksuālās ekspluatācijas un nabadzības, viņas šeit atrada iespēju mierpilni un cienīgi pavadīt savas dienas.

 

"Trako sieviešu balle", neskatoties uz dramatisko un skaudro vēstījumu, ir rimti būvēts vēsturiski gotisks romāns ar pārdabiskiem elementiem, kas atspoguļo trauslo līniju starp neprātību un saprātu, vīriešu dominanci pār sievietēm un medicīnas aizsegu eksperimentiem. 

 

"Tikmēr, kamēr večiem būs daikti, viss pasaules ļaunums turpinās pastāvēt." (106.lpp.)

 


 

 

Tulkotāja: Zane Eniņa

Izdevniecība: Latvijas Mediji

 

DSC_2858DSC_2858SK


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive